Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Färg, måla & tapetsera

Måla tak inomhus

Roger Nyström
Uppdaterad 27 jan 20205 kommentarer
När man renoverar ett rum är det smart att arbeta uppifrån och ned. Börja alltid med taket så slipper vara så orolig för färgstänk på väggarna.
Medlemmen sträss hade ett ojämnt tak i vardagsrummet somhen ville måla om.

Medlemmen sträss hade ett ojämnt tak i vardagsrummet somhen ville måla om. Foto: sträss

Täck golvet med skyddspapper. Täck eventuellt även väggarna med plast. Det kan behövas för att slippa ta bort färgstänk. Om väggarna ändå ska spacklas och slipas innan målning eller tapetsering kan du kanske hoppa över att täcka in väggarna. 

Innehåll

  • 1. Tidigare målat tak
  • 2. Gulnat tak
  • 3. Börja måla
  • 4. Stuckatur och takrosetter
  • 5. Läs mer

Om det finns en taklist är det oftast snyggast att måla den i samma fäg samtidigt med taket. Fyll eventuella glipor mellan tak och list med latexfog. Använd en japanspackel för att spackla taklistens spikhål. 

Nymonterad gipsskiva i taket spacklas och slipas på samma sätt som gipsvägg innan målning. Dammsug taket innan målning. 

Tidigare målat tak

Kontrollera vilken färg taket är målat med tidigare. Om taket färgar av sig på din torra hand är den antagligen målad med kalkfärg. Prova annars med en bit maskeringstejp. Om färgen följer med är taket målat med limfärg. Ett annat trick är att blöta tummen och trycka den mot taket för att se om färgen lossnar. Tak målade med kalkfärg eller limfärg tvättas innan nymålning.

Även fläckiga tak kan behöva rengöras innan målning. Tvätta med målartvätt och skölj med rent vatten för att få färgen att fästa bättre. 

Spackla eventuella småskador som skruvhål och småsprickor i taket innan målning. Grundmåla sedan taket med en oljebaserad färg innan du stryker med takfärg av latextyp. 

Tidigare laserat tak
Medlemmen saravillfara använde en vittonad panellack när hon målade över tidigare lackad panel i taket. Foto: saravillfara

Gulnat tak

Målade trätak som gulnat av exempelvis nikotin från rökning inomhus grundas först med spärrfärg för att inte det gula ska lysa igenom den nya färgen senare.

Även olika typer av takskivsmaterial som är folierade brukar med gott resultat kunna målas om. Rengör med målartvätt och grunda med häftgrund innan slutmålning. 

Börja måla

Måla kanterna och taklisten om det finns en sådan med pensel. Måla inte hela taklisten på en gång utan bara en bit. Byt till roller på skaft och måla så långt som du målat kantlisten. Rolla även över taklisten för att få samma struktur på färgen som i taket. När du rollat så långt som sparmålningen av listen var gjord byter du riktning och målar med rollern vått i vått vinkelrätt mot det du redan målat. Då slipper du skiftningar och spår efter rollertagen i färgen. 

Sparmåla ytterligare en bit och fortsätt att måla taket på samma sätt i först ena riktningen och sedan i den andra tills hela takytan är målad. Poängen med att måla en bit i taget är att målningen ska ske vått i vått och färgen ska inte hinna torka. 

Låt första färglagret torka och upprepa hela proceduren en gång till så att taket är målat två gånger. Ta bort maskeringstejp och plast innan färgen torkat. 

Måla taklisten med pensel
Taklisten blir finast om du målar med pensel. Foto: kapten_krok

Stuckatur och takrosetter

Om det finns stuckatur i taket målas dessa med penseln. Stöppla med penseln för att få gräng/struktur även på stuckaturen.

Roller och gräng

När man rollar blir det en struktur i färgen. Den strukturen kallas gräng. Hur grov grängen blir beror på hur långhårig rollern är. Långhårig roller ger mer gräng, grövre struktur, än en korthårig roller. En skumplastroller är nästan helt slät och ger i det närmaste ingen gräng alls. Hur mycket gräng man vill ha är helt och hållet en smaksak, men det är vanligare att man väljer en grov gräng i tak eftersom det gör att det är svårare att upptäcka rollertagen efteråt. 

Verktyg och redskap

  • Täckplast
  • Maskeringstejp
  • Slipsvamp, slippapper 
  • Roller-set
  • Vinkelpensel
  • Förlängningsskaft
  • Japanspacklar

Läs mer

Förbereda och spackla väggar 
Ommålning av målade väggar inomhus
Måla tak inomhus
Måla trägolv
Måla värmeelement och rör
Måla fönster

Läs också

  • Ommålning av målade väggar inomhus
  • Måla fönster
Svara
Gilla

Kommentarer

5
K
Goder afton! D-cor köpta på Bauhaus. Funka bra och prisvärt. Tycker inte det är värt merkostnaden att köpa polyuretan-lister för 4x pengarna. Men självklart är
· 29 jan
R
https://www.d-cor.se/127-large_default/taklist-frigolit-kl50.jpg
· 27 jan
B
Först skrivs det om hur msn tar reda på vad för färg man har på taket, limfärg, kalkfärg, var bara dom det stod om. Men sen tvätta med målartvätt, inte det bäst
· 27 jan
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Färg, måla & tapetsera

Populära forumämnen

  • Robotgräsklippare körde över 15 månader gammalt barn

    Artikelkommentarer
  • Sotaren kräver stege efter 20 år utan vettig förklaring

    Ved, Pellets, Flis
  • Vägguttag 16A ??

    El
  • Parkslide som inte sprider sig?

    Häckar, Buskar & Träd
  • Avrådd från kombination plåttak och solceller

    Solceller, Solfångare, Solenergi

Senaste från startsidan

  • grävmaskin och markarbete på tomt

    Projekt: A-framehuset får en trädgård

  • elcentral

    Forum: Vägguttag 16A??

  • Jordskredet i Stenungssund

    Åtalas för oaktsamhet vid markarbeten som orsakade jordskred

  • skorsten

    Forum: Sotaren kräver stege efter 20 år utan vettig förklaring

  • De byggde pool på knappt två veckor

    De byggde drömpoolen själva – på knappt två veckor

Mest läst

  • Robotgräsklippare körde över 15 månader gammalt barn

  • Elarbeten

    Elektriker stämmer riksdagsledamot på 49 000 kronor

  • De byggde pool på knappt två veckor

    De byggde drömpoolen själva – på knappt två veckor

  • Tre pergolor och ett orangeri – ritat och byggt själva

    Tre pergolor och ett orangeri – byggt själva

  • Hallucinerad referens

    Varning: AI hallucinerar referenser

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.