Håller på att göra om golven i torpet. Blir helt nytt från början med nya reglar, isolering och sedan nya trägolv. Men sen måste väggarna fixas till också, det ska upp gips där. Det betyder att det kommer bygga ut en del där. Men hur blir det om man först lägger golven och sedan sätter gips på väggen, då kommer de över golven vilket gör att man inte kan ta upp dem eventuellt i framtiden? är detta att rekommendera eller ska man sätta upp gipset först (får stå på något provisoriskt golv) och sedan lägga golven?
 
Du svarar ju lite på din egen fråga. Visst, det går att göra på båda sätten, men det är ju lättare att lyfta golvet i framtiden om det inte går in under gipset.
 
Tänkte bara kolla om det fanns något som är vanligast eller om man bestämd avråder från att lägga golvet under väggen. Annars är det juh det enklaste sättet då man har något att stå på när man sätter upp väggarna :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.