Hej

Har problem med att min ytterdörr lutar utåt i överkant, hela dörren är perfekt med jämna mm mellanrum men i en hörnet så är inte hela dörren (innanför karmen) den börjar skeva utåt så att säga och börjar skeva ordentligt

Enligt lodet så är karmen helt ok men funderar på om jag kan justera detta med gångjärnen?


Bilderna kanske säger mer:
 
  • FullSizeRender.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • FullSizeRender (1).jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • IMG_0335.JPG
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Hade varit bra med en helbild.
Dina gångjärn är justerbara med insektsskruvarna vilka är ojämt justerade konstigt nog.
Gänga ur insektsskruven en bit och dra sedan åt fästskruvarna för gångjärnet så det sitter fast så flyttas dörrbladet närmare gångjärnssidan.
Tycker linjerna ser ojämna ut har du kryssmätt karmen?
 
Japp har kryssmätt karmen och den är riktigt bra, bättre än min entredörr karm som sitter bra,

Dessa insektsskruvarna kan de göra att dörren kommer längre in i karm,en samt jämnar ut glappet uppe i hörnet?:O
 
Om du tittar från utsidan på gångjärnsinfästningen så ser du ett litet mellanrum mellan gångjärn och karmstycket och det är den du justerar bort.
Det ökar springan i framkant och lite beroende på hur de är justerade så kan den lösa ditt problem.
Det är inte ovanligt för en del billigare alternativ att det är väldigt trånga i just det hörnet men det går att justera så det det blir bra om karmen sitter rätt.
Anledningen till att jag frågade om kryssmått är att springan ovanför dörrbladet går ihop och det brukar den endast göra om karmen sitter lite lågt i framkanten, däremot är det inte ovanligt att de är trångt i framkanten i just det hörnet.
Gångjärnen är justerbara även i höjd med en insektsskruv i gångjärnet i hålet du ser ovanför gångjärnstappen nu när du tagit bort tappen men springan i överkant dörrblad/överstycke borde vara jämn om karmen sitter rätt.
 
  • Gilla
oska
  • Laddar…
Underbara små saker att justera, min insektsnyckel passar bara fint men den är ju nästan orubblig fast jag lossat på den andra skruven vilket står beskrivet i manualen.

Är nog nästan rund nu så får se hur jag går tillväga med dessa? borra ut köpa nya?
köpa nya gångjärn :O
 
Vilken skruv är det som du har problem med?
Om det är en av de två som justerar gångjärnet i sidled så lossar du bara fästskruvarna till gångjärnet lite grann sedan borde du nästan kunna skruva dom för hand.
Skruvade du åt rätt håll?
 
  • Gilla
Ingemar D
  • Laddar…
Språkpolisen informerar:
Insexskruv och insexnyckel. invändig sexkant står det för. Har inget med flugor,spindlar eller andra småkryp att göra.
 
  • Gilla
  • Haha
spikar och 2 till
  • Laddar…
Hubbe2 skrev:
Språkpolisen informerar:
Insexskruv och insexnyckel. invändig sexkant står det för. Har inget med flugor,spindlar eller andra småkryp att göra.
Zoologipolisen informerar:
Spindlar är inte insekter :rolleyes:
Kan däremot hålla med om att spindeldjur ligger närmre insekter än vad skruvar gör...

Bortsett från detta, verkar TS redan fått svar vad gällande injustering av dörren.
 
  • Gilla
mungobongo
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.