Hmm, köpte en sådan där X-mart fläkt, tyvärr hade jag inte läst här på forumet det jag nu läst. Den verkar ju inte vara så väldigt bra men jaja, den sitter på plats och skall nu kopplas in.

På kopplingsplinten står det i alla fall "N" "S" och "SL" de första bokstäverna ställer inte till några bryderier utan den sista. Står att den svarta kabeln skall in där? öhh någon som har installerat en X-Mart med fuktstyrning?

MVH
Anders
 
S
...lär väl med all förmodan icke utöva montage av delar från denna tillverkare så länge PAX förskönar världen med sina alster... ;)
 
SL, kan det vara skyddsledare?
 
falukorv skrev:
SL, kan det vara skyddsledare?
Skulle jag inte tro då fläktar brukar vara dubbelisolerade!

Men S och SL är ju fas och spänning över brytare (tex lamporna i rummet) men vilken som är vilken kan man ju diskutera.

Och N är ju hyfsat garanterat nolla
 
Den här bilden från http://vectaire.co.uk som tillverkar X-mart borde väl räta ut några frågetecken.



/m
 
  • X-mart.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
L=fas
SL=tändtråd
N=nolla
Fasen är säkert till för att fläkten ska gå en viss tid efter att man släkt lyset
 
Har också köpt mig en X-mart med timer och fuktsensor som nu sitter på plats och väntar på inkoppling.
Kan man inte "bygla" dvs. ansluta nollan och fasen och bygla mellan fasen och SL om man inte vill ha en strömbrytare?
Antar att strömbrytaren på/av alltid triggar igång fläkten att gå timertiden.
Men om man inte vill att fläkten går annat än när det verkligen behövs....dvs när det är fukt....borde det inte funka med min bygling då?
 
Oooops såg just att tråden hade ett par år på nacken :o) Men min fläkt är ny :oP
 
Då kommer fläkten aldrig stanna. Om du inte vill beysningsstyrningen,skippa den tråden helt. Koppla bara in fas och nolla.
 
Haha, jag läste rubriken "X-smart installation" (Extrasmart installation) och såg att det fanns bilder.. trodde att det handlade om någon tokig installation som var dokumenterad med bilder. Vad fel man kan ha. :D

//Patrik
 
thewolf skrev:
Då kommer fläkten aldrig stanna. Om du inte vill beysningsstyrningen,skippa den tråden helt. Koppla bara in fas och nolla.
Provade faktiskt bara fas och nolla men inte startade fläkten...inte ens med en kastrull kokande vatten under fuktsensorn (som är en bit papper :o)

Bytte den i veckan, utifall mitt ex var trasigt, och skall se om den nya fungerar med bara fas och nolla nu till helgen.
 
Edit: Om man byglar SL och L borde inte fläkten enbart gå timertiden ut och sedan enbart på fuktsensorn?
Om man kopplar "korrekt" går väl fläkten inte hela tiden belysningen är tänd?
 
Om du inte vill ha vädringsfunktionen (SL anslutningen) så koppla enbart in konstant spänning på L och anslut givetvis oxå nollan via en 2-polig brytare. Nu kommer fäkten enbart att börja jobba när viss fuktighet uppnås.

SL är som sagt en extra vädringsfunktion som går igång när den ingången får en puls på 230v, därefter jobbar fläkten i ett visst antal minuter beroende på inställt värde. Har själv kopplat in en likadan fläkt.

//Janne
 
Måste jag dra nollan från en brytare?
Som det var kopplat innan jag bytte ut fläkten var nolla och fas direkt från en kopplingsdosa.
Är inte tillräckligt "elektrisk" för att förstå skillnaden mellan med och utan brytar-nolla. :p
 
GnoBB skrev:
Måste jag dra nollan från en brytare?
Som det var kopplat innan jag bytte ut fläkten var nolla och fas direkt från en kopplingsdosa.
Är inte tillräckligt "elektrisk" för att förstå skillnaden mellan med och utan brytar-nolla. :p
Han menar att du ska ha en tvåpolig strömbrytare som både fas och nolla ska gå igenom innan de går in i fläkten. Till för att kunna bryta strömmen. (Men har du redan en allpoligbrytare (liten av- och påknapp) på fläkten så behövs inte det.

//Patrik
 
Redigerat:
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.