Hej.

Har idag i väggen ut mot oisolerad kattvind endast isolering utan papp och det drar såklart in i isoleringen med sämre isoleringsresultat som följd. Ska nu sätta upp vindskyddspapp (Icopal Vesta) utanför isoleringen.

Finns det något som säger att man ska använda annat material på marknaden tex glasfibermatta som ej absorberar fukt. Visserligen "blåser" det ju inte där uppe men det kan väl då och då bli en aning fuktig luft som drar in, kanske.

Någon som vet ?

Peter Bostad
 
Bara det är någonform av vintät skiva/väv/matta/papp som andas dvs som fukt kan vandra rakt igenom, så kan du nog ta vilket matreal du vill.
 
Jag har också en fundering kring vindskyddspapp. Jag bygger upp en gammal manskapsvagn från grunden (underredet..) för att kunna ha som sommar-eller åretrunt-bostad. Jag försöker att använda så lite miljö-och hälsoskadliga material som möjligt och funderar nu på vad jag ska ha för vindskyddspapp mellan isolering (linisolering) och ytterpanel. Asfaltpapp känns inte så lockande. Den kanske dessutom är så skör att den kan spricka när jag flyttar på vagnen och konstruktionen rör på sig? Finns det några bra alternativ till sådan papp? Skulle man exempelvis kunna använda någon obehandlad tjockare papp eller behandla den med tex. trätjära själv?
Eller borde jag satsa på oljehärdad masonite? Tänker bara att det blir onödigt tungt..jag måste tänka på att bygget skall gå att flytta.

Många frågor i en...hoppas någon har något bra svar!
 
Det finns en sorts duk som man har istället för vindpapp. Det är en gore-tex som i en jacka. Finns i olika tätthet.
 
Tack för tipset, men jag tänkte mig något mer basic....billigt och miljövänligt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.