Ser ut som en hemmapulare gjort det - inte ett resultat man förväntar sig från en yrkesman
 
  • Gilla
Johan Arkitekten Engström
  • Laddar…
Farstatjej90
Jag hade bett att få ett tak utan optiska illusioner om dom inte vill ha betalt med sådana också.
 
  • Gilla
  • Haha
Roger Fundin och 28 till
  • Laddar…
L Lelleirra skrev:
Absolut sjukaste jag sett att inte montera före nockpannan 😂
Det beror lite på takvinkeln,och hur snickaren satt vindskivebrädan.
 
  • Gilla
UffePlåtis och 4 till
  • Laddar…
lärjungen
M msbr skrev:
Hej ! Tack för svaret ! Vad anser du om plåten på vindskivan i övrigt, Är det brukligt att man skarvar dem? Samt vad anser du om denna plåt på nocken i topp på bilden ?
Angående skarvandet av plåtar är det väldigt vanligt. Plåtarna är oftast 2000mm långa så de räcker sällan hela vägen utan behöver skarvas. De skall dock överlappar varandra ordentligt, vill minnas med 100mm. Baserat på bilden ser det dock lite sladdrigt ut på höger sida men kan vara vinkeln. Skulle vara intressant att se en bild på hur plåtarna sitter från andra hållet (alltså framifrån) så man ser även vindskivebrädan. Nyfiken på om de gjort vikningen av plåten snyggt.

Angående nockpannan över eller under. Jag har frekvent sett bägge varianterna, dvs plåten såväl över som under nocken. Vid ett brant tak placerats nockpannan ofta under eftersom den branta vinkeln skapar mycket utrymme under plåten. Det kan vara rentav omöjligt att lägga nockpannan ovanför plåten om du har ett tak som lutar närmare 40-45+ grader. Jag ser här i diskussionen att en del anser att det är fel, och ja om taket har relativt låg lutning (upp till 35 grader typ) blir det jättekonstigt att lägga pannan under plåten eftersom det knappt finns plats plus att det bildas glipor mellan plåt och panna där snö och regn kan blåsa in i större utsträckning. Men har man ett brant tak är det ofta enda lösningen. Bifogar två bilder nedan från Vittinge tegels reklamfilm där de flesta taken har nockpannan under plåten (branta tak).
 
  • Vit villa med tegeltak, vinklat staket och träd i trädgården. Tegeltaket diskuteras i inlägget angående nockpannans placering.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Tegelbelagt tak med brant lutning och flera skorstenar. Texten "Vittinge - Tvåkupigt tegel" syns på bilden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
Roger Fundin och 2 till
  • Laddar…
Hur ser vindskiveplåten och tegelpanneraden ut i andra änden av taket?
 
Farstatjej90 Farstatjej90 skrev:
Jag hade bett att få ett tak utan optiska illusioner om dom inte vill ha betalt med sådana också.
-Hej, du skulle betala 200000 för jobbet men där finns bara 20000 på mitt konto.

-Märkligt... måste vara en optisk illusion
 
  • Gilla
  • Haha
Roger Fundin och 16 till
  • Laddar…
M msbr skrev:
Hej ! Tack för svaret ! Vad anser du om plåten på vindskivan i övrigt, Är det brukligt att man skarvar dem? Samt vad anser du om denna plåt på nocken i topp på bilden ?
Vem har satt gavelbrädorna/vindskivorna?
 
Är det inte rätt uppenbart att det är pannorna som ligger snett? Det ska förstås vara räta linjer i varje pannrad/kolumn.
 
  • Gilla
andreascarlsson och 3 till
  • Laddar…
om man tar sikte på grannens tak/takpannor så ser det rakt ut enligt mig, (1sta bilden)
 
Står.i
Finns det bild på hela taket så man kan se andra sidan också? Lades det nytt råspont och papp också?
 
A Alexn72 skrev:
Vem har satt gavelbrädorna/vindskivorna?
Samma firma , Vindskivorna är raka så de böjer inte.
 
En viss ”illusion” finns faktiskt. Men det är ju inte så mycket illusion mer en konsekvens av att plåten behöver böja ut sig när den möter nocken. Den ligger ju dikt an pannorna längst ned och ju närmare nocken du kommer ju bredare blir den efter som den har en mindre vinkel in mot taket, dvs sett rakt framifrån blir den bredare upptill. Men det är ju inte en illusion utan möjligen projektion och ser ju likväl illa ut.
 
  • Gilla
Anna_H och 2 till
  • Laddar…
M msbr skrev:
Samma firma , Vindskivorna är raka så de böjer inte.
Min tanke var mer att den som satt dem har valt att sätta plåten över nocken.
Hade det varit någon annan kunde argumentet varit att de bara anpassat sig till förutsättningarna... Men nu verkar de mer o mer ha dålig koll på de hela.

Dock är plåten vinklad i bilden som gör det svårare att se exakt hur de ser ut.
Mäter man i bilden så ser plåten ut att vara ca 20 cm där nere men där uppe ser den ut att vara 15cm pga att den lutar olika mot pannorna
 
Pannorna är förskjutna i raderna. Tycker det syns ganska tydligt på bilderna. Sen om vindskiveplåten också är sned får man ju se på plats jämte gavelns linje.

Jag hade fått kropp på det där. Och den enda som hjälper är att lägga om pannorna.

Jag har inte ens tänkt att det skulle vara ett issue när man lägger tak men ännu en sak som jag tar med mig att hålla koll på när det är dags.

Ett förskjutet tak är 10 ggr värre än en sned gavelplåt..
 
M msbr skrev:
Hej ! Tack för svaret ! Vad anser du om plåten på vindskivan i övrigt, Är det brukligt att man skarvar dem? Samt vad anser du om denna plåt på nocken i topp på bilden ?
Ett underkänt gesällprov!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.