Bor i ett Ytonghus byggt på 60-talet med murad tegelfasad. Nu ska jag dels reparera några fogar, dels mura upp cirka en kvm fasad där det tidigare suttit en trappa direkt mot lättbetongen (har tegelstenar från byggåret).

Enligt byggbeskrivningen ska de ha använt KC 21/4 när de murade på 60-talet. Tips på vilket murbruk jag ska använda för att på enklaste sätt komma någorlunda nära original i funktion och utseende?
 
  • Vägg av variabeltfärgade tegelstenar med mörtel i ljusdagsljus, textur, mönster.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Claes Sörmland
Vill du använda originalmurbruket så blandar du helt enkelt KC 21/4. Beskrivning finns i anvisningen till den gamla byggnadsstadgan:

Svensk text om beteckningssätt för kalkcementbruk och blandningsproportioner.
https://www.boverket.se/contentassets/4e14d56168e14bbba074de978b141591/babs-1950.pdf

Kort och gott så blandar du 2 volymdelar murkalk på säck med en del murcement på säck för att få bindemedlet. Sen tar du en volymdel av detta bindemedel och blandar med 4 volymdelar grovsand (=välgraderad natursand 0-8 mm som du beställer hem från den lokala grusgropen). Eller enklare uttryckt: 2 delar murkalk + 1 del cement och 12 delar 0-8 mm mursand.

Blanda i tobola några minuter och mura!

Gör ett prov först och se om du får samma färg som på dina nuvarande fogar. Blir det för ljust så går det att svärta ned med järnoxidpulver i mixen. Dina fogar ser mörka ut på fotot.

Eller så köper du bara ett KC-bruk så blir det den färg det blir och den ballast som företaget har råkat mixa in.
 
  • Gilla
wizbuilder
  • Laddar…
Tack!

Ska läsa på lite samt överväga om jag ska blanda ihop själv eller testa med något färdigt KC-bruk först!
 
  • Gilla
Claes Sörmland
  • Laddar…
N neo11 skrev:
Mura med MURBRUK GULLEX B M2,5 20KG | Beijer Byggmaterial
Använd PIGMENT NITOR JÄRNOXIDSVART NR 318 1L (bauhaus.se) om du vill pigmentera bruket.
Tack, ska ta en titt på detta!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.