takstol.png
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Ser väldigt konstigt ut på ritningen, jag förstår inte alls vilken typ av takstol de har använt. Det ser ut att vara olika vinkel på yttertaket och innertaket, vilket pekar mot någon slags saxtakstol. Å andra sidan sitter det någon slags hanbjälke högst upp, vilket pekar mot att det är en A-takstol. Sen har vi reglarna som står på högkant... Vad är det för något? Skulle de gå hela vägen från ena sidan av huset till andra så skulle de vara över elva meter långa!

Någon som känner igen konstruktionen?
 
Det skulle kunna vara saxtakstolar även om det är en horisontell regel i nock.
Jag kan dock inte hjälpa till med några tips angående reglarna på högkant.
 
En möjlighet är att takstolen är byggd som en balk med flänsar av liggande reglar och livet av skivmaterial.
De stående reglarna kan vara längsgående åsar.
 
Du menar typ som Masonite Beams?

Main.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Och att då skivmaterialet är sågat så att man får olika vinklar på innertak och yttertak?

Vad tillför de längsgående åsarna? Man använder väl något sådant i ett traditionellt timmerhus?

timmerstomme_stor.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Men inte om spännvidden ska vara över elva meter va?

Många frågor blev det :) Hoppas du kan utveckla dina tankar lite :)
 
Åsarnas spännvidd blir i så fall lika med avståndet mellan takstolarna. Men hur tätt sitter de?
 
Ja, de har ju ritat de stående reglarna ovanpå (eller i) takstolarna. Då blir ju spännvidden precis som du säger. Alltså 120cm om man kör standardmått.

Det jag menade var att i ett traditionellt timmerhus så ligger ju åsarna under takstolarna (rafterna). Och då tror jag inte man har fri spännvidd på elva meter för åsarna.

Jag vet tyvärr inga fler mått än de som finns i den pdf jag tog ursprungliga bilden från. http://www.jorntrahus.co.uk/sites/all/files/Tallhojden 80 Maindrawing.pdf

Jag funderar på om det inte bara är lösa takfotstassar för att ha något att fästa vindskivorna i.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.