goddagens.

Min kamin är 60cm bred, och kan teoretiskt svälja 60cm ved, borde jag köpa längre ved då typ, 45? 50? Eller hur eldar man i en kamin som är bred?

Farsan eldade alltid, men hans kamin var mer djup än bred, så han ställde alltid veden mot baksidan av sin kamin, men eftersom min är så bred borde jag då ha de liggandes?


Kaminen är en electrolux martin, se bild (https://www.hustillhus.se/products/electrolux-martin-kamin-70-tal)
 
Lite längre än 30 cm kan du väl köpa, men just för trivseleldning tycker jag det är smidigare med lite mindre vedträ. Du ska lava dem också och skapa luft när du bygger brasan. Då tycker jag det är lättare med lite mindre. Men min mamma eldar i en vedpanna och då vill hon ha lite längre klabbar så att man kastar in så mycket ved i taget som möjligt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.