Jag bygger en övervåning i mitt hus och funderar på ventilationen. Jag har en avsättning för ventilation, men funderar på att inte nyttja den. Jag tänker friskluftsventil i varje rum och en paxfläkt i badrummet. Jag skall ha en bastu i badrummet, gör detta någon skillnad, något speciellt man skall tänka på avseende ventilationen rent allmänt. Jag är tacksam för alla möjliga synpunkter då jag är lite av en novis på ämnet.
 
Vid nybygge är det ju bara dumt att inte tänka FTX. Du vill ju både ha bra luftomsättning och ett friskt hus, såväl som bra driftsekonomi. Vad har du för ventilationssystem idag?
 
Hej

Jag har en Nibe 360P frånluftsvärmepump och jag har vattenelement på väggarna. Tänkte ha det på samma sätt däruppe sen. Vad är FTX? Hur hade du gjort?
 
Om du har en frånluftsvärmepump i huset varför inte använda dig av den?
Sätt dit en friskluftsventil i varje sovrum och sen koppla upp badrummet mot flvp:n
Finns ingen anledning att slösa med energin i onödan med en paxfläkt.
 
Ok, tack för det, då får det bli så.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.