Hej,

Här kommer några frågor från en riktig bygg-nybörjare som vill bygga ett tak över en vedhög och som gärna tar emot råd och tips.

Tanken är ett enkelt skelett av trä, med glesa ribbor på kortsidorna för regnskydd och tak av korrungerad plåt.

Hela strukturen blir ca 5x2.2m och 1.8-1.6m i höjd m sluttande tak.

1. Hur tätt/glest bör reglarna sitta? Är det vettigt att ha lite grövre reglar i hörnen (45x145mm) och 45x45 i övrigt?

2. Vilken grund blir bäst? Funderar över lecablock.

3. En dum frågan, men: Var börjar man? Är det enklast att börja med att bygga sidorna separat och sedan resa dem o fästa ihop dem på plats (lite som prefab)? Eller börjar jag med att bygga en horisontell ram som vilar på lecablocken och bygger uppåt? Eller något annat? (Ja, det är en allvarlig fråga :o)

Jag tar tacksamt emot tips. Har aldrig byggt något liknande innan.
 
Hemmakatten
En granne i området har använt EU-pallar som "grund" för sitt vedförråd. Det är ganska långt, säkert mer än 5 meter. På sidorna och baktill varje EUpall har han brädor som sitter glest, spikade mot en hörnstolpe som inte är särskilt grovt. Som tak har korrugerat plåt. Vid behov är det enkelt att förlänga med ytterligare EUpallar. Det ser mycket prydligt ut.
 
Jag har ofta använt EUR-pallar som grund för tillfälliga... Hrmmm iaf 1-2 åriga förrådsplatser, funkar kanon. :)
 
Hemmakatten
Vi har bott här i 7 år och grannen har haft detta vedförråd hela tiden. Men det är förstås möjligt att han bytt någon pall om den blev dålig. Vedförrådet är ganska tomt på våren så då finns möjlighet till reparation.
 
Mikael_L
2,2 meter = gavel?

Dvs regnet rinner ner mot 5-meters-sidan?
 
Tack för tipsen!

Ja, regnet rinner ner mot 5-meters sidan.

Har idag pratat med en granne som tyckte att vi skulle använda plintar för att inte alltihop ska kunna blåsa iväg.
 
Mikael_L
Ska boden stå helt fristående är det nog smart med lite förankring. 10 kvm plåttak över glesa väggar kan det nog rycka till lite i under höststormarna. :)
 
Man får väl se till att ha ved i förrådet.. ;)
 
Ett alternativ är ju 6 färdiga plinater (helst med justerbara stolpskor).
Sen gör man rektanglar av lämplig storlek och krysssträvar dem. Det bör hålla även med en så klen dimension som 45X45
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.