Hej där!
Totalrenoverar övervåningen på villan och drar om rubbet, värme, el, vatten och avlopps- stammar. Men nu har jag en fundering över vilken dimension jag ska ha på vattenmataren.
Kör med LK Multipex Rir X16.
Frågan är alltså vilken dimension jag ska köra med TILL fördelningsskåpet. Från fördelarskåpet delar det upp sig på 5 kallvattenrör (dusch, tvättställ, wc, tvättmaskin, kök(med diskmaskin)) och 3 varmvatten (dusch, tvättställ, kök).
Har en halv rulle LK Rir X25 över efter "värmeinstallationen" kan jag köra med den eller bör jag gå ner i dimension till X20.
Är det ett problem att ha för stora rör eller är "större desto bättre som gäller",
Det är ingen lång sträcka jag ska gå ca 3-4m max, där jag går på nuvarande kopparledning vilken senare skall bytas ut då jag ska fortsätta renovera hela huset. Så vad det är för dimension där kan vi bortse från nu då den ändå skall ändras.
PS Rekommenderar varmt MANI Armatur.se utmärkt support, sortiment och priser för oss hemmafixare.
Tacksam för svar
MVH Andreas