hahalj
Nu sitter kranen på plats och inget vatten går till spillo.
Sen får vi hur/när vi löser det egentliga problemet.

Nyinstallerad kran på gammal rörledning, förenklat lagningsarbete visas, med vit bakgrund.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
rävlyan
  • Laddar…
hahalj
Ok, ENWA har reservdelar till detta filter. Komplett ventilhus kostar drygt 8.000 kr, ramlade nästan av stolen... då börjar man närma sig en punkt om det är lönt att byta denna öht eller köpa helt nytt filter. Det jag har är ändå 18 år gammalt och slabbigt att hålla med kaliumpermanganat, borde finnas nån annan lösning på järn+mangan-filtrering kan jag tycka...
 
R
Det är inga gratisgrejer när det gäller vattenrening och det vet dom om som säljer med , tar i rätt bra ,
för det är något som en del klart behöver för sitt vatten , och alla behöver vatten i kranarna
 
Nog borde väl TS kunna fixa, renovera sin ventil. Bör gå att fixa med lite nya packningar, o-ringar osv för en liten peng och någon timme jobb.
 
hahalj
GK100 GK100 skrev:
Nog borde väl TS kunna fixa, renovera sin ventil. Bör gå att fixa med lite nya packningar, o-ringar osv för en liten peng och någon timme jobb.
Nja, jag har som sagt haft isär allt jag kunnat och kan inte se vad jag kan göra för att renovera ventilen. Kanske det är nån o-ring kring ventilkolven, men jag kan inte lura ut hur jag ska få ut den ur ventilhuset. Tar jag sönder den är jag helt utan filtrerat vatten, det är inget alternativ.
 
Nej känner du dig osäker så givetvis bättre att låta bli. Men trots allt ser det rimligt ut att du skulle kunna lyckas sett till bilderna tidigare.
 
hahalj
Kanske jag gör ett försök till i helgen att dra isär ventilen, men det är läskigt att dra i nåt med plast, går det sönder så är man rökt och minimum 8000 kr fattigare.
 
hahalj
Jag har haft lite mer mail-växling med ENWA och det visar sig att det går att köpa i princip alla detaljer på skissen nedan som reservdelar. Exempelvis kolvsats med del 4,5,7 och 8 kostar "bara" ca 1400 kr.

Nån som har nån idé om vilka fler delar jag borde köpa, om jag ger mig på att försöka renovera detta själv? Delarna 2 och 3 i rätt antal kanske?



Teknisk skiss av MODEL 2750 DOWNFLOW kontrollventil med detaljerade komponenter numrerade för identifiering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
hahalj
Är det någon som inser vad detalj nr 17 kan vara för något? Den sitter ju i backspolningens utlopp. Eftersom det rinner ut vatten den vägen, även i ventilens normalläge (fullt utdragen) så funderar jag på om det kan vara där problemet sitter...?
:rolleyes:
 
hahalj
Fortsätter prata för mig själv här...:D

Lyckades få tag på den kompletta servicemanualen för samma typ av filter som jag har och ser man på:

Problem: 10. Drain flows continuously.

Cause A. Valve is not programming correctly.
Correction A. Check timer program and positioning of control. Replace power head assembly if not positioning properly.

Cause B. Foreign material in control.
Correction B. Remove power head assembly and inspect bore. Remove foreign material and check control in various regeneration positions.

Cause C. Internal control leak.
Correction C. Replace seals and piston assembly.


Jag kan utesluta A, jag tror inte på B. även om jag ska kolla noggrannt igen.
Dock tror jag det handlar om C, och då är det alltså kolvsatsen jag behöver.

Någon som har nån ytterligare fundering?:)
 
hahalj
Lägger in länk till denna instruktionsvideo jag hittade. Om inte annat för om någon i framtiden dyker in i denna tråden. Beskriver bl.a. hur man tar isär och sätter ihop kolv och packningar.
Enda problemet är att man behöver två specialverktyg för detta, attans...


Transparent kolv med svarta packningar och T-handtag för montering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Demonterad kolv och packningar från en apparat, separat specialverktyg krävs för montering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
fulkopplaren och 2 till
  • Laddar…
hahalj
Nja, de där verktygen klarar man sig nog utan. De förenklar säkert arbetet, men det kan inte vara omöjligt att varken ta ut eller sätta i o-ringar och distanser utan det. Lite silikonfett som i videon gör nog att det går hyfsat lätt ändå.
 
R
Det med smörja är bra , titta bara så det inte finns någon skarp kant , då går det nog att fasa lite lätt med en ny mora
Nr 17 ser ut att sitta på det rör som läcker , kan det var någon form av strypning ( är det något hål i den av mindre format ) eller en backventil , svårt att se på fotot och ritning
 
hahalj
Ja, jag kollade upp nr 17, den reglerar flödet och finns i olika storlekar. Men jag tror inte det är den som är mitt problem.

Ska också försöka rengöra ventilhuset när det är dags för renoveringen. Kanske ett bad i citronsyra kan vara bra.
 
R
Inte fel det löser skit och kalk , du kanske måste bada den ett tag
Nr 17 kanske är som på diskmaskiner , en begränsning av inflöde och här utflöde
Säkert något annat , det går inte att se om något har kuggat över en kugg ,
det behövs inte mycket till glipa för att rinna
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.