Har en vän som nu satte in varmvattenberedare i sitt hus. De eldar med ved till både vattenburen värme och varmvatten till badrum/kök.
De installerade så att vattnet från pannan går genom varmvattenberedaren. Så när de inte eldar och vattnet är kallt värms det upp i varmvattenberedaren. Har de eldat och vattnet är varm när det kommer till beredaren slår inte beredaren på utan vattnet går igenom. Vattnet är ju redan varmt så beredaren behöver inte göra något.
Jag funderar på att göra lika i vårt hus. Vill så gärna ha en varmvattenberedare, ha varmt vatten utan att behöva elda.
(Vi har acc. Tank med värmepatron så jag skulle kunna värma den vägen men tanken är på 500 liter och när jag testade blev det lite för dyrt.)
Min fråga är bara, kan man koppla så som jag förklara eller är det inte tillåtet?