Hej!

Jag funderar av olika skäl på att, när jag byter ut min 32åriga varmvattenberedare, placera den i källaren rakt under där den står idag. Dels tar den plats och dels så känns det bättre om den skulle gå sönder.

Rakt under är dock matkällaren, som är ca 12-15 grader varm. Jag gissar att vattnet kommer att bli lite mindre varmt, hur bra isolerad behållaren än är. Rummet är ca 2x4 meter. Någon hundring om året kan det kanske vara värt.

Någon som har egna erfarenheter?
 
Jag har själv haft varmvattenberedaren i ett svalt rum coh jag tror knappast att det spelar någon större roll för ekonomin. Det som framförallt kostar är att värma upp vattnet - inte att hålla det varmt.
 
Vi hade pump, hydrofor, vattenrenare och varmvattenberedare i en oisolerad källarsmutt med en frostvakt placerad mellan pumpen och hydroforen. Rören från VVB fick förstås iroleras för att inte läcka värme, men beredaren släppte inte någon värme till källaren :'(
 
Tack för svaren! Verkar inte vara något större problem, med andra ord.
 
Jag har också varmvattenberedare och hydrofor i icke-uppvärmd källare.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.