Kan värderingen av huset bli mindre än byggkostnaden? och i så fall hur påverkar det lånet? Baseras det på värderingen då ???
 
Värderingen kan bli lägre än byggkostnaden. I så fall påverkar det lånet negativt eftersom andelen topplån blir större. Troligtvis blir det svårt att låna pengar från banken om det finns risk för att värderingen blir lägre än byggkostnaden och om man inte har någon annan form av säkerhet.

Lånet (andelen topp/bottenlån) baseras enbart på värderingen.
 
Men om banken anlitar en värderingsman finns inte risken att han/hon är jävig och sätter ett lägre värde för att banken ska få mer topplån och tjäna mer pengar. För det är ju det bankerna vill, tjäna pengar alltså.
 

Värderingsmannen är helt oberoende/fristående från banken.

Risken för jäv är minimal, du har ju en känsla för vad huset är värt/hur mycket ni betalat. Så skulle värderingsmannens siffror diffa mycket från er summa så är det kanske läge att undersöka saken.

 
Väldigt ofta kommer värderingsmannen från lokala husmäklar firmor. Dessa blir en motvikt mot banken då de vill hålla huspriserna i området så högt som möjligt. Ju högre husvärde ju mer pengar till mäklarfirmor när det är dags för försäljningar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.