Verkar tyvärr ha blivit gängpaj på anslutningen till köksblandaren så muttern drar snett och det blir inte tätt..
Har googlat runt och funnit liknande anslutningar, men dom är duschkabin och därför är den för kort. Behövs en koppling som är 70 mm för räcka genom bänkskiva och ner till dom nya PEX rören.

Hittade denna, men är osäker på om den är rätt då konan inte ser lika ut.

https://www.emilselovvsonline.se/bl...m2615-g12-med-mutter-för-bänkskiva-p-287.html

Någon kunnig som vet vart man enkelt köper en ny koppling, M26 - G 1/2 längd 70 mm?

Ett alt är att bara köpa en ny lekande mutter M26, var kan en sådan finnas?

Skadad anslutningskoppling till köksblandare med trågskadad mutter och snett montage.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Tack på förhand!
 
R
Fabrikat på blandaren säger mera om den går att använda ,
 
R rävlyan skrev:
Fabrikat på blandaren säger mera om den går att använda ,
Det är en FMM, sitter excenterkopplingar som den skall skruvas på.
 
R
Då kommer det in någon här som har full koll på det , inte riktigt mitt bord med blandare i småbitar , så häng kvar så får du nog svar
 
  • Gilla
Mazen
  • Laddar…
Krilleman
  • Gilla
Hammarfall och 1 till
  • Laddar…
Krilleman Krilleman skrev:
Du länkar till rätt produkt. Dock var den lite dyr i din länk!

Tillverkare:
[länk]

Jag hittar den billigast här:
[länk]

Och använd inte pollygrip på muttrar inom VVS. :worried:
Tack Krilleman, skulle dock behöva köpa en över disk, lite jobbigt att diska i handfatet ;).
Vet du om det går att köpa muttern M26 löst på tex Dahl?

Annars får jag beställa, men om man tillfälligt kan sätta en o-ring/packning mellan kragen och excenter muttern för att tillfälligt få tätt?
(Nu så drar muttern nästan hela vägen i bott så det blir ett litet glapp där det läcker).

Vet :oops: , men då någon innan troligt använt rörtång rätt hårt så slinter lätt skiftnyckeln .. ska absolut bli bättring och en ny skiftnyckel med bättre grepp :D
 
Krilleman
Både Bauhaus och Hornbach har den på hylla, men det kanske inte hjälper dig nämnvärt. :thinking:

Har du tillgång till konto på Dahl så kan jag kika om den finns lagerlagt på valfri butik åt dig!

Och nej, jag tror inte muttern säljs löst.

M26-kopplingen tätar koniskt mellan blandare och sätet på motsvarande anslutning. Packning löser inte problemet.
 
Har varken Bauhaus el Hornbach i Falun el Borlänge tyvärr, önskar så vore...

Det är Dahl i Falun om dom har och va den kostar där.. tack.

Kanske kan hitta en koppling med rätt mutter annars och ta den för själva kopplingen tror jag är helt okej med konan etc.
Okej då skippar vi tanken på en ev ful lösning.

En fråga. Ska gängorna tätas med lim? Det satt tidigare gängtejp, men det är fy hädan så jag drog med lim och pasta. Kanske gör varken till el ifrån om det konan som är den som tätar.
 
R
Kanske en akut lösning är ,, se om du har en gummiduk och klippa till som passar på konan med ett litet hål i , behövs inte stort hål , sen mingla lite för att få gängan ta , samt inte dra för hårt , då kan packningen kalva , inget bestämt att det funkar bara en tanke
 
Krilleman
Dahl i Falun har tre på hylla. Grundpriset är 246:- minus rabatt, plus moms.

Inget alls på gängorna, eventuellt lite locherpasta för smörjning.
 
  • Gilla
Mazen och 1 till
  • Laddar…
Tack för svar,.. @rävlyan har ingen gummiduk tyvärr, men annars en tanke om jag får fatt i en.. @Krilleman tusen tack, då vet jag var jag iaf kan köpa en direkt, dock var den rätt så mycket dyrare ska se vilken rabatt jag har/får, annars blir det att beställa.
Aha då kanske det var det fakto att jag anv lin som gjorde att den drog snett :oops: får prova utan men muttern är som sagt rätt hårt åtgången.

Blir en sakletare runda imorn ..
 
R
Mazen Mazen skrev:
har ingen gummiduk tyvärr
Har sett en del med åren , en rörnisse rullade gängtape på fingret så det blev som en packning och DET blev tätt
 
  • Gilla
Mazen
  • Laddar…
R rävlyan skrev:
Har sett en del med åren , en rörnisse rullade gängtape på fingret så det blev som en packning och DET blev tätt
Tack för tipset, men det funkade icke. Blir te å handla nytt (y)
 
Ny koppling köptes igår på Dahl, 167 kr ink moms efter rabatt, tack @Krilleman för att jag slapp åka runt efter den.

Blev det tätt, icke!!
Men nytt försök med den gamla kopplingen och med muttern från den ny inköpta, 15 minuter senare är det TÄTT... yippiee.

Blev en rätt dyr mutter :crysmile: men vi slipper diska i handfatet :D
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.