Tänkte börja byta tak på en gammal bondstuga som för tillfället har en oinredd vind. Ursäkta bristen på byggnadstekniska termen i beskrivningen nedan.

Vi kommer att lägga nytt plåttak, råspnten kommer att vara gles, alltså en 32x100 följt av 100 mm öppet innan nästa spont. Det betyder att vi kommer att använda en frihänagnde underlagsduk som fästs direkt på takstolarna.

Som isolering kommer vi att använda 250-300 mm iCell som kommer att sprutas in i fack i de områden där innertaket lutar. Taket på dessa fack kommer att bestå av en vindskyddsskiva. Mitt i huset där innertaket är plant kommer isoleringen att ligga löst ovanpå utan vindskyddsskiva som skydd ovanifrån. Vinden är inte mekaniskt ventilerad, men det kommer kommer att finnas en skaplig naturlig ventilation.

Frågan är nu vilken sorts frihängande underlagsduk vi skall använda. Duger det med en vanlig med/utan ångspärr eller bör den vara diffusionsöppen?

Nämns som plastfilm i nedanstående bild:

Schematisk illustration av taktvärstrukturen på en bondstuga, inklusive råspont, luftspalt, plastfilm och isolering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.