Dessutom brukar man lämna en rulle fiber inne eller ute på ca 50 cm så om det börjar röra sig så snurrar detta upp lite och minskar draget
Nja, det stämmer inte riktigt.
Du drar alltid duct/fiberslang så rakt som möjligt utan några slingor, det är för att man inte ska få problem när man blåser fiber. Finns inga "rullar" som snurrar upp.
Fiber slingas däremot i en "fiberkassett" men den snurrar inte utan är fast och enbart för att skydda fibern så den inte böjs för kraftigt och hålla den på plats. Att man har lite extra fiber är för att kunna lyfta ut den och svetsa.
Bergvärmes borrmaskin åkte över min fiber kabel på vanlig gräsmattan 2år sen, den funkar som funkade. Vet inte hur djup ligger kabel, säkert inte djupt, Då under 10cm jord ligger sand/grus, o stenar.
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.