Vad är det bäst att lägga där rabatten är? Jag har tagit bort växterna som tidigare ägare hade planterat där och nu vill jag istället ha t.ex. singel eller makadam. Hur ska jag fixa det på bästa sätt? Behövs någon markduk?
Det är ju mycket lutning från huset som ni ser på bilden men det känns som att jag riskerar att skapa en liten vallgrav intill grunden.
Det är oisolerad platta på mark från 1977
 
  • Ett rött hus med svart tak, gångväg bredvid gräs och träd, soliga sommardag, avgrävd mark nära huset.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ingen? 😅
 
Plattor, varför inte likadana som dem du redan har
 
det hänger på vad du har för jord under plattorna. Är det sand eller grövre så kommer inte kunna bindas och kommer rinner längs slänten. Du kan tex fylla upp grus/makadam och plattor
 
D DanNau skrev:
det hänger på vad du har för jord under plattorna. Är det sand eller grövre så kommer inte kunna bindas och kommer rinner längs slänten. Du kan tex fylla upp grus/makadam och plattor
Jag skulle nog säga att det är sandig jord blandat med lite grus (mer grus närmare plattans botten). Behöver jag någon markduk innan jag fyller på med t.ex. makadam?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.