Hej,
Har byggt pool med 2 st 16w ledlampor i fick med två trafos som är märkta som på bilden nedan:
Räcker det med en till båda lamporna (32w)
Planerar bara medans jag bygger altanen och vart de ska få sitta.
Mvh
Har byggt pool med 2 st 16w ledlampor i fick med två trafos som är märkta som på bilden nedan:

Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Planerar bara medans jag bygger altanen och vart de ska få sitta.
Mvh
Den trafon klarar av att driva de två lampor som du har, men om du t.ex. vill sätta i starkare lampor eller RGB lampor som drar mer ström så klarar en trafo troligen inte två lampor. Tänk också på att all 220v skall sitta minst 3,5m från poolen och eftersom det är lågspänning blir strömmen ganska hög = tjocka kablar. Jag räknade på 40w per lampa (två lampor) och räknade på 14m i total kabel-längd och fick köra med 6mm kabel.
/N
/N
Poollampor vill ha växelström. Om du har likström så ökar risken för att kontakterna på lampan eroderar över tid.e02jr skrev:
/N
6mm kabel på lågspänningssidan antar jag?N niblom skrev:Den trafon klarar av att driva de två lampor som du har, men om du t.ex. vill sätta i starkare lampor eller RGB lampor som drar mer ström så klarar en trafo troligen inte två lampor. Tänk också på att all 220v skall sitta minst 3,5m från poolen och eftersom det är lågspänning blir strömmen ganska hög = tjocka kablar. Jag räknade på 40w per lampa (två lampor) och räknade på 14m i total kabel-längd och fick köra med 6mm kabel.
/N
Kan förbereda för att kunna köra en trafo till varje men vore bra att ha en i reserv.
Vart hittade du 6mm kabel, räcker med två ledare?N niblom skrev:Den trafon klarar av att driva de två lampor som du har, men om du t.ex. vill sätta i starkare lampor eller RGB lampor som drar mer ström så klarar en trafo troligen inte två lampor. Tänk också på att all 220v skall sitta minst 3,5m från poolen och eftersom det är lågspänning blir strömmen ganska hög = tjocka kablar. Jag räknade på 40w per lampa (två lampor) och räknade på 14m i total kabel-längd och fick köra med 6mm kabel.
/N
Mvh Henrik
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 25 086 inlägg
2.5 mm² ger ca 2.3% spänningsfall vilket inte borde märkas nämnvärt. 6 mm² ger ca 1 %. Omöjligt att säga utan att prova just dessa lampor.
Jag använde denna kalkylator:Peter2400 skrev:
https://24volt.eu/kalkyl_kabelarea.php
Jag räknade med 14m på total kabel längd. Då sade den 6mm på 70w, verkade rimligt.
/N
Jag läste det på poolforum, de hänvisade till en publikation från elsäkerhetsverket som visade att i zon0 som var från 0-3,5m från poolkanten fick endast utrustning som var lågspänning samt hade en transformator som helt kopplade ifrån det från elnätet (galvansskt skillt) finnas.Peter2400 skrev:
/N
Jag tolkar det som att man kan ha fast installerad utrustning med rätt kapslingsklass närmre än så.N niblom skrev:
Spabad har ju alltid pump och värmare direkt under badet.