Jag har suktat efter en lite större RTK-klippare och det finns en massa modeller som säljs väldigt billigt på Aliexpress. Är det någon som har provat att köpa en extremt billig pryl därifrån? Vad är det man får? Är det den riktiga produkten fast mycket billigare, en tegelsten eller en dålig piratkopia?
Exempel:
https://www.aliexpress.com/item/1005008973799346.html
Exempel:
https://www.aliexpress.com/item/1005008973799346.html
Produkter som diskuteras: "avskräcka"
Avskräckare Mus&Råtta MR50 Battery
Batteridriven musavskräckare
549 kr inkl moms
Läs mer
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
· Limhamn
· 2 305 inlägg
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
- Limhamn
- 2 305 inlägg
Den är antagligen samma sak som ditt namn!useless skrev:
Jag hade verkligen avrått. Ska man köpa så pass dyra saker så finns det egentligen bara två saker som gör att det är värt att beställa från en kopiakinaaffär.
1. Du är miljardär och det spelar ingen roll när den kommer och inte fungerar
2. Du är Youtuber och tjänar pengarna på att visa att den inte fungerar.
Frågan är väl kanske om det går att beställa något över huvud taget eller om det bara är en clickbait och vid eventuell beställning får man veta att produkten "tyvärr inte längre finns, men att butiken säljer en massa andra bra grejer istället som jag kanske är intresserad av?".
AliExpress är väl ändå någorlunda seriösa? Även om dom säljer mycket billigt skräp så tror jag inte dom brukar sälja rena piratkopior?
AliExpress är väl ändå någorlunda seriösa? Även om dom säljer mycket billigt skräp så tror jag inte dom brukar sälja rena piratkopior?
Jag fortsätter på samma tema (har inte vågat köpa nån gräsklippare än)... Är det nån som har köpt en billig grävmaskin från Kina? Det finns ju en uppsjö av maskiner på dryga tonnet för 12-20 000:-. Får man hem en maskin för de pengarna eller blir man lurad?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Liknande trådar
-
Den som köper tomt får ett träd på köpet – staden ska bli grönare
Artikelkommentarer -
Vi vill riva huset- finns det företag som köper (eller får) huset av oss och fraktar bort allt?
Referenser Hantverkare & Entreprenörer -
Om jag köper färdig grundad ytterpanel kan jag då använda vilket färgfabrikat som helst?
Fasad