440 987 läst ·
1 279 svar
441k läst
1,3k svar
Vad betalar ni för Verisure / månad?
Jag tänker att ska man bygga sitt eget larm med någorlunda kvalité som matchar Verisures så får man ju hålla sig till hemsidor som ex https://www.m.nu/Shop/Product/List?q=larm
Och som ni ser det så blir det inte gratis. Men då får man ju bra saker.
Och som ni ser det så blir det inte gratis. Men då får man ju bra saker.
Z-wave är leksaker i jämförelse med Jeweller.G MrGlad8 skrev:
Kolla mer här: https://ajax.systems/how-it-works/
Du har exempelvis inget skydd mot jamming och kanalhopp (om en frekvens har störningar). Det är stor skillnad på hur robust dessa grejerna är i jämförelse med Z-wave. Jag har lekt med Z-wave också och kör det hemma till mycket automationer men jag skulle aldrig använda det som säkerhetssystem. Möjligen som komplement kanske. Eller där säkerheten är inte så viktig. Exempelvis som bevakning av en brevlåda, om posten har kommit och såna saker. Sedan vet jag inte om Z-wave är så mycket dyrare än Ajax. Är nog lite upp till var och en exakt vad för sensorer och prylar man behöver. Som jämförelse betalade jag 250kr för en z-wave magnetkontakt eller DoorProtect Plus kostar runt 700kr.
Ett egenägt larm uppkopplat mot larmcentral kostar ca 100-120kr i månaden, man får visserligen betala för alla grejer och installation först men det blir absolut billigast i längden, dessutom kan man ha fler larmpunkter, jag tycker verisure, sector mfl är lurendrejare som ger kunden falsk trygghet.
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 703 inlägg
Verisure skickade i sitt senaste skrämsel... Jag menar nyhetsbrev... Ut att de numera kan skydda mot ID-kapningar...
Jag är förvånad hur du fick det såpass billigt. .G MrGlad8 skrev:Vi skaffade precis verisure i vår nya villa.
Fick ett nytt paket som innehöll:
7 Vibrationsdetektorer
2 Rökdetektorer
2 Kameradetektorer
1 Huvudenhet
1 Manöverpanel
1 Larmbricka
1 Röstenhet med sirén
1 Trygghetspanel
Larmskyltar och dekaler
För 2490 kr och sen 459 kr/mån
Kändes ändå som ett bra pris!
Kameran kommer inte att fungera (så vitt jag har förstått det). Det blir en egenövervakad komponent så larm kommer inte att leda till åtgärd från Verisure. Du får med andra ord notifieringar men så länge som inget detekteras på de övervakade komponenterna så händer inget externt.D djac skrev:
möjligt att man med V3 kamera däckare kan trigga en egen bild via appen.
En kollega har köpt begagnat på blocket och anslutet detta till sitt system. Det fungerar. Han köpte bl.a. kamera + brandvarnareD djac skrev:
Kameran var en installatör tvungen att montera om jag minns rätt
Då damp ytterligare en höjning ner i brevlådan.... minns inte när senaste höjningen var men känns inte ens som att det gått ett år!?
Börjar tröttna på deras höjningar nu!
480kr/mån nu... 5800kr/år.... :/
Börjar tröttna på deras höjningar nu!
480kr/mån nu... 5800kr/år.... :/
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 703 inlägg
Ja, det är ju tydligen dags igen 
Får se om de står vid sina ord och inte höjer.
Får se om de står vid sina ord och inte höjer.
Vi fick också brev i veckan. Nya månadsavgiften är nu 602 kronor. @crazytok Vad har ni för paket? Vi betalar liksom 122 kronor mer per månad mot vad ni gör.
Får ju en årskostnad på 7 224 bara på fasta avgifter. Sen kommer vi behöva byta batterier snart och de är ju inte direkt billiga och måste köpas direkt av Verisure eftersom de har lött på en kabel samt plastat in skiten så så vanliga CR123A batterier inte funkar.
Får ju en årskostnad på 7 224 bara på fasta avgifter. Sen kommer vi behöva byta batterier snart och de är ju inte direkt billiga och måste köpas direkt av Verisure eftersom de har lött på en kabel samt plastat in skiten så så vanliga CR123A batterier inte funkar.
Husägare
· Sörmland
· 1 482 inlägg
Tror Verisure går åt fel håll då stora konkurenter börjar komma ifatt med produkterna och utbudet, insett möjligheterna med Z-wave och har lägre pris.
