Lyfte på locket och såg att de två avskiljarna ramlat ner antagligen för att en stor sten ramlat ner. Nu undrar jag hur de ska monteras tillbaka. Någon som vet?
 
  • Grön rund betongplatta med ett rör i mitten omgiven av snö och mark.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Betongstruktur med avbruten stång i ett snötäckt område, troligen där avskiljare ramlat efter stenar trillat ner.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Betongavskiljare med hål, liggande på marken bland torra grenar och snö, troligen ursprunget från byggarbetsplats.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Lock borttaget från betongbrunn; insidan synlig med slang och avsaknade avskiljare. En person i skyddskläder hanterar locket. Snö i bakgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Arbetare i skyddsutrustning undersöker en öppen brunn med en slang och stenar inuti. Omkringliggande mark täckt av snö.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Plåten med hål i mitten och urtagen för inrinning och utrinning du har plockat upp ur brunnen verkar ha något med brunnslocket att göra och inte att det fungerar som avdelare för slammet - sedan cementklossen med röret upp verkar mer som ett 'hemmabygge' och inte som ett företag levererat.

Vad är det för brunn och dess funktion? - ser lite för 'enkel' ut att ens duga för BDT-vatten och definitivt inte för klosettvatten - möjligen en brunn efter den 'riktiga' 3-kammarbrunnen eller en del i en kedja av brunnar och innan fördelningen till infiltreringen.

'3-kammarbrunnar' kan idag vara lösningar med flera brunnar kopplade i rad och inte nödvändigtvis vara en enda brunn med 3 skiljeväggar i ett 'T' ala 'standard' 3-kammarbrunn för att uppfylla 3-kammarbrunnens funktion.

Vet inte när man släppte utförandeformen av en 3-kammarbrunn med strikta måttangivelser till att bli en 'bevisad' funktionskrav - kanske på 1970-talet, och då börja det dyka upp varianter av '3-kammarbrunnar' i form av flera brunnar kopplade efter varandra samt att även 3-kammarbrunnar fick friare utformning (men inte alltid till det bättre, med väggar som rostar och ramlar bort, plastväggar i lösningar som tråg i tråg som kollapsar etc.)
 
Det är en slamavskiljare för gråvatten. Vattnet in och ut sker via T-rör för att inte skapa turbulens och slam ska sjunka och flyta och vatten tas ut på mitten där det är ganska rent.

Allt detta fungerar nog ganska bra utan de två glasfiberskivorna... så frågan är ju vad de ska vara bra för.

Min gissning på hur det ska vara är att skivan med röret som sticker upp ska sticka upp genom locket istället för det påskruvade hemmabygget. Skivan med utfasning för t-rören ska ligga underst med konen nedåt på detta sätt stöttas separering av slam och det går att slamsuga utan att öppna locket.

Eller vad tror ni?
 
Jag uppfattade inte att det var 2 glasfiberskivor - utan trodde att den på marken och den man ser ner i brunnen var samma skiva vid olika tidpunkter - men är det två olika så...

Det verka finnas 2 avsatser ned i brunnen så du får kolla diametrar på resp skiva i vilken som verka gå ned och i slutändan landar på avsatserna.

Den hemmagjorda cementklossen - hur satt den - jag tolkade först att den satt ovanpå brunnslocket som en tyngd för att hålla den på plats.

Hur såg den i övrigt när du öppnade slamskiljarbrunnen i avseende slam och annat bös, gissar att det inte var överdrivet mysigt och väldoftande...

Går det inte att hitta någon märkning i brunnen eller om det fins någon i huspärmen vad det är för fabrikat och modell samt år av brunnen och kanske den vägen kan hitta en skötsel och/eller installationsbeskrivning.
 
Det är ingen cementkloss det är ett avloppsrör som de satt på som avluftning typ... den ska ju tas bort och ersättas med originalet dvs skivan med röret som sticker upp. Jag kan kolla med kommunen om de har några handlingar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.