X xxargs skrev:
Jo, är det 1-2 personers hushåll så räcker det förmodligen med varannan år på en 3-kammarbrunn (dock brukar det inte vara frivillig styrt utan kommunen bestämt minimum tömningsintervall ofta på 1 gång per år för permanentboende).

Sådana här brunnar skall normalt räcka för 5 permanentboende personers belastning (minsta storlek i kommunens avloppstillstånd - sedan räknas det upp i steg om 5 personer vid större anläggningar) med tömning 1 gång per år.

Att tömma 2 gånger per år vid 3-kammarbrunn om det bara är 1-2 boende i hushållet får nog anses lite lyxigt.
Hej,

Jo, jag har förstått det - men i.o.m att jag inte hittat infiltration/markbädd ännu och ''testat'' systemet hur det verkligen fungerar tänkte jag att jag kan köra 2 ggr detta år, sedan om det fungerar bra prova med 1 gång nästa år. Men det kanske är onödigt tänkt också, många har ju bekräftat att det är en 3-kammarbrunn och går ett t-rör dit det ska gå ut sen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.