hej alla,,,har en utanpåliggande kabel på hallväggen direkt från proppskåpet till en utanpåliggande kopplingsdosa,,denna kabel har färgerna svart blå och gulgrön,,,så långt är allt sådär,,sedan går det en kabel från kopplingsdosan igenom yttervägg ut till ytterbelysning,,denna kabel är inte jordad den har bara brun och blå färg,,detta måste vara fel,,,nån som vet vilken kabel som är godkänd att användas för utomhus bruk?den sitter igentligen inte på yttervägg utan går bara igenom denna direkt till ytterlampa,,,sedan min andra fråga ska dra för att få ett utagg utomhus för eventullt motorvärmare mm vad för kabel ska man ha till detta?kan man dra slang på inne vägg från denna kopplingsdosa igenom yttervägg och sätta en utanpåliggande väggutag på utsidan..är det godkänt att göra så?
 
Alla utebelysningar behöver inte jordas.EKK är tillåten utomhus på vägg .Uttaget ska sitta 1,5m upp på väggen.
 
Glöm inte jorden till ute uttaget. När jag nyligen gjorde detta jobb så satte jag en tvåpolig brytare inne till ute uttaget. Skönst att veta att ingen utnyttjar strömmen och att det inte kan bli något fel när man inte är hemma.
 
ahhh smart juh..ska me göra så verkar juh bra.....tack borge
 
Och se till att du har jorfelsbrytare på uttaget (krav på utomhus utag). Men av dina övriga trådar att dömma så har du jfb redan åtminstonde på en del av dina uttag.
 
hej ja jag såg till att förbereda en hel del när elektriken var här...så det finns förberet för frys tvätt maskin mm.....men var det någon som visste om det är ok att dra slang igenom vägg till utsidan för att ha en vägguttag på yttervägg....kan man göra så?jag menar att koppla direkt till vägguttaget på yttervägg..den kommer alltså inte att ligga på väggen...eller måste man dra ekk?-------------
 
en annan sak att tänka på är att uttaget till motorvärman bör du dra separat alltså ingen annan belastning med tanke på att en kupefläkt ofta ligger på runt 2000w En vanlig 10a säkring har du ca 2300w att använda + gärna nån typ av brytare kanske en timer eller strömbrytare

om uttaget sitter direkt där fk kommer ut går det bra OBS glöm ej typ silikon i slangen så du inte får in fukt i varesig uttag eller vägg ;)
 
Har du möjlighet så lägg motorvärmaruttaget på en egen 16A säkring men då är det 2.5mm2 som gäller. En 16A håller för motor + kupevärmare på ful effekt
 
RilleRock
Finns även 13A säkringar som är tillåtet att använda på 1,5mm
 
RilleRock skrev:
Finns även 13A säkringar som är tillåtet att använda på 1,5mm
Ja, varför sätter man som standard inte in säkringar på 13A istället för 10A? Man använder ju samma tvärsnittsarea på trådarna! :-/
 
RilleRock skrev:
Finns även 13A säkringar som är tillåtet att använda på 1,5mm
Glöm inte kontrollera utlösningsvilkoret!!!
 
RilleRock
sverre skrev:
Glöm inte kontrollera utlösningsvilkoret!!!
Sjävlklart inte.
Har ett dyrt testinstrument till det 8)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.