Vi bor i ett enplanshus byggt 1975 som börjar bli för litet i och med att familjen växer. Boytan är 129
m², av vilket 25m² är ett vinterbonat uterum. Tre meter från huset finns ett garage om 35-40m².
Tanken är att bygga ihop hus och garage och att förlänga garaget i längsled, samt att bygga ut köket, för att på så vis få mer boyta och ett par rum till. Se bild nedan, där blå är nuvarande byggnadsytor för hus och garage och det gröna är det tilltänkt ut-/tillbyggda. De tillbyggda rummen ska bara vara vanliga rum, inget vatten eller avlopp eller liknande.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Hus och garage är byggda på betongplatta, med en höjdskillnad på cirka 40 cm. Garaget har ett låglutande tak med asfaltsmatta. Vi har tänkt byta till ett sadeltak på garage och dess tilltänkta förlängning. Taket på tillbyggnaden mellan hus och garage är tänkt att byggas i vinkel mot de två andra taken. I och med nivåskillnaden på befintligt hus och garage så behöver garagetaket också byggas 20-40 cm högre upp än det befintliga för att få samma nivå på alla tak.
Vår första fundering är kring grunden, vi tänker oss en betongplatta i samma nivå som "garagedelen" och en trappa upp till "husdelen". Frågan är om det är problematiskt att ha tre fristående betongplattor bredvid varandra? Vi har inte kommit så långt i processen och bara varit i kontakt med en entreprenör ännu, som vi inte misstror på något sätt, som påstod att det skulle bli bättre/billigare att riva garaget, gräva bort plattan och gjuta en ny. Kan någon bekräfta det? Vi förstår att de bärande väggarna i garagedelen (speciellt den vänstra) behöver förstärkas p.g.a. de högre lasterna som de nya taken innebär, men behöver vi verkligen riva allt först?
Vad behöver vi tänka lite extra på? Vad finns det för svårigheter? Vad kan vi spara tid/pengar på att göra? Vi tar tacksamt emot alla tips och förslag.
Eftersom huset är ett ganska så typiskt 70-tals hus så finns det säkert någon annan som byggt om på liknande sätt, hur gjorde ni?