Ha då var det dags å byta antenn på taket.
Hade tänkt mig en Televés DVB-T 45 med dipolförstärkare och 24v 100Mah ström matning.
När jag nu vände mig till min närmaste anten installatör så sa han att han hade slutat med televés antenner i och med ojämn frekvensgång mm.
Istället så rekomenderade han ett fabrikat som heter Hallo UHF K21-69 44EL UM44
Dipolförstärkare F-22 för HALLO UHF-Antenner
FA 802 nätdel

Någon som har erfarenheter av Hallo antenner?




 
Televés antennerna håller faktiskt väldigt hög kvalitet.

Vi (Macab) är distributörer för Televés i Sverige.

Hör av dig om du vill ha mer teknisk fakta.
 
Hur skulle ojämn frekvensgång visa sig?

Har en Televe som jag är mycket nöjd med - både funktion och mekanik verkar vara i toppkvalitet.
 
Så som säljaren oxo nämnde så var det en tidig modell av televes 45.
Hur långt bor ni från sändaren?
Själv bor jag en ca 7 mil på sändaren vilket ställer höga krav på den antenn jag sätter på taket.
 
Hej

Jag köpte en Telvés DAT-45 förr veckan och den är toppen... Kör bara med Boxer nu så jag tog bara UHF antennen.
Jag betalade 695:- , men har sett den billigare på nätet men då tillkommer frakt, som jag inte vet vad den kostar. Läste om den på Macab hemsida.
http://www.macab.com/macab/se/produkter/dat45_010703/dat45.htm

/ North
 
T
Om du har under 2 mil går DAT-45 bra, över 2 mil rekommenderar jag DAT-75 som har 19db:s förstärkning.
Förstärkarna som erbjuds till DAT-antennerna behöver du bara om du har långa kabeldragningar ner till TV:n,'
(dom kompenserar bara den långa kabeldämpningen, dom ger dig inte bättre mottagning, som en del påstår!)

se:
http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/DAT75.html
eller
http://www.macab.com/macab/se/produkter/dat45_010703/dat45.htm  för DAT45

Snacket om ojämn förstärkning är delvis fel, DAT-antennen ÄR konstruerad för att ha högre förstärkning på högre frekvenser än de lägre, då dämpningen i antennkablarna alltid är högre på högre frevenser, alltså är konstruktionen tänkt så att hela UHF-bandet ska komma ned med samma nivå vid antennuttaget, istället för att ge höga nivåer på låga frekvenser och låga nivåer på höga frekvenser, där just "muxarna" brukar läggas frekvensmässigt.

Se dock upp med följande innan du investerar:

Många digitala sändare sänder med samma frekvens, har du otur kan 2 st s.k "muxar" från 2 olika sändare med samma frekvens hamna i rak linje mot din antenn, där då de flesta mottagare börjar få "hicka". Bästa sättet är då att snedrikta DAT-antenn mot närmsta sändare så att den bakomvarande som dår stör hamnar utanför antennens lob-område (se databladet - har för mig att loben på DAT 45- är runt 30 *. Detta är faktiskt ett ganska stort problem som man har valt att tysta ner, liksom att alla små slavstationer som ska konverteras till digitalt bara kommer att byggas om till digital mux 1 som bara betjänar SVT, alltså får dessa inte mux 2 till mux 4 som de stora stationerna också kör ut, så de intressanta kanalerna typ TV3-Femman-TV4 kommer inte att betjänas av små slavstationer.

När sen HDTV kommer byter man då också hårdvara till MPEG4, vilket dagens boxar inte har och inte kan modifieras för, så då blir det till att köpa nytt igen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.