Vi håller på att renovera vår ovanvåning i 1,5 planshus. Ska riva ut till råspont och sedan isolera med luftspalt, isover mineralull, difftät åldersbeständig plast, 45 mm installationslager som sedan isoleras med 45 mm mineralull och därefter gips.

I samband med renoveringen gör vi om en liten toalett så att vi får plats för dusch. Toaletten kommer att ha badrumsmatta på golv och väggar, och våtrumsfärg i tak. I taket, eller väggen, vid duschen kommer mekanisk frånluftsventil att finnas.
En vägg och tak i badrummet blir mot utsidan.

Fråga 1
Behöver jag vara orolig för att det blir dubbla tätskikt mellan våtrumsfärg och byggplast? Eller kommer denna ev fukt att kunna vandra ut genom angränsande rum? Kan man lita på att färg och ventilation kommer minimera risken för fukt innanför gipset?

Fråga 2
Eller ska man välja en difföppen duk just i vägg och tak i badrummet, så att ev fukt kan passera ut i luftspalt?

Fråga 3
Om man tar difföppen du över badrummet, finns det inte en risk att annan fukt från huset också lyckas ta sig ut den vägen?

Tacksam för hjälpen!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.