J
Hej forat,
Har en ny bvp sen några månader och nu blev det kallt, spännande att följa hur den presterar. Se bilden, tycker ni som jag att det är tvärt om på värdena för retur/ink köldbärare?

Och sen en till fråga, det är en utbytespump på befintligt hål (ca130m). Värmen i hålet har räckt till för den ursprungliga installationen och jag är mån om att det inte fryser eller händer nått annat knas nu när nya pumpen ska använda samma hål. Ny pumpen är så mycket kraftigare än den gamla on/off på 6-7kW.
IVT Geo ska ju ta hand om detta, är det någon som kan förklara lite mer exakt hur? Tex. vid vilka värden jag bör förvänta mig att eltillskotter kickar in (har inte hänt än trots -3’) ? Vilken är lägsta accepterad temperatur för köldbärare retur? Hur kan jag i inställningarna få bekräftat att pumpen jobbar korrekt för att inte ta för mycket ur borran?


Vy över en appskärm som visar status för en värmepump med temperaturer för utesystem, framledning, retur och köldbärare samt kompressoreffekt.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Appen …
Är inte inkommande och köldbärare retur förväxlade i appen?
Det är kall bärare in från berget och varm bärare till hålet ?
Det skall vara tvärt om då pumpen tar värme från inkommande !

Lurt😏
 
  • Skärmdump av app som visar värmepumpsdata: utetemperatur -3,4°, kompressoreffekt 60%, framledningstemp 46,1°, returtemp 39,3°, inkommande köldbärare -0,2°.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
PH Skottvång PH Skottvång skrev:
Appen …
Är inte inkommande och köldbärare retur förväxlade i appen?
Det är kall bärare in från berget och varm bärare till hålet ?
Det skall vara tvärt om då pumpen tar värme från inkommande !

Lurt😏
Jo, samma på min, men på själva pumpen står det rätt så det är IVTs (Boschs) app som är fel.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.