- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
P paralun skrev:
Det har gått några säkringar där och man kan egentligen avskriva alla alternativa förklaringar.A Abies koreana skrev:
New York Gov. Kathy Hochul rejected Trump’s and the White House’s posts in a press conference Wednesday.
“I’m here to say: New York hasn’t labored under a king in over 250 years and we are not — we sure as hell are not going to start now,” Hochul said. “The streets of this city, where battles were fought, we stood up to a king and we won then and we will. In case you don’t know New Yorkers, when we’re in a fight, we don’t back down, not now, not ever.”
Du pratar om att Zelensky ifrågasatts. Kan vi släppa det tramset då?P paralun skrev:
Eller ska vi säga att Kristersson måste utlysa nyval imorrn också?
Samtidigt som vi inte säger nåt alls om Putin.
Jo men nu har han ju bevisligen ifrågasatts och där är vi. Han erbjöd sig också att avgå.K karlmb skrev:
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/zelenskyj-redo-att-avga-for-fred-i-ukraina
Sen Putin bearbetas nog hårt bakom kulisserna! Sen var ju det här en viktig fråga vid senaste alliansmötet i Paris.att Putin måste sluta med sitt "spel".
https://www.politico.eu/article/mac...fted-once-peace-has-clearly-been-established/
Känns lite förvirrat. Dom har en lagstiftning som säger att man inte får ha ett val när landet befinner sig i krig och just nu så förskjuts valet i 90 dagars intervaller. Sen att han säger så för att en lågpannad riksfåne står och skriker att Zelensky är en diktator och inte tillåter val eftersom Putin har informerat att det är så, det är något helt annat. Men om Ryssland backar ut ur Ukraina och avslutar invasionskriget, då kan dom hinna köra ett val i höst. Val som sker tidigare kommer förmodligen ogiltigförklaras oavsett.P paralun skrev:Jo för den uppmärksamme så funderar då Ukraina på ett presidentval till sommaren.
Ukraina förbereder presidentval
Ukraina utesluter inte att de kommer hålla ett presidentval till sommaren, rapporterar The Economist.
Enligt uppgifterna ska Volodomyr Zelenskyj ha kallat till ett möte om det förra veckan.
Valet planeras i så fall att hållas efter den potentiella vapenvilan som man hoppas ska infalla i april.
Volodomyr Zelenskyj planerar att ställa upp igen.
[länk]
Alla andra vet att Putin har suttit några år, 1999/2000 och att Trump redan har planera att inte lämna sin roll som USAs president. Vilken total parodi på statsmannamässighet och demokrati dessa länder (Rysslandd och numera även USA) visar upp.
Jo men nu är det ju Zelenskij själv som föreslagit ett presidentval till sommaren.W WFD skrev:Känns lite förvirrat. Dom har en lagstiftning som säger att man inte får ha ett val när landet befinner sig i krig och just nu så förskjuts valet i 90 dagars intervaller. Sen att han säger så för att en lågpannad riksfåne står och skriker att Zelensky är en diktator och inte tillåter val eftersom Putin har informerat att det är så, det är något helt annat. Men om Ryssland backar ut ur Ukraina och avslutar invasionskriget, då kan dom hinna köra ett val i höst. Val som sker tidigare kommer förmodligen ogiltigförklaras oavsett.
Alla andra vet att Putin har suttit några år, 1999/2000 och att Trump redan har planera att inte lämna sin roll som USAs president. Vilken total parodi på statsmannamässighet och demokrati dessa länder (Rysslandd och numera även USA) visar upp.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/gwGG4a/uppgifter-zelenskyj-oppnar-for-val-i-sommar
https://www.svd.se/a/lw00JA/uppgifter-zelenskyj-oppnar-for-val-i-sommar
Osv i de flesta medierna igår.
Det var väl det jag skrev och SvD skriver samma sak. Villkoren är fortfarande Total fred eller Ta bort en lagstiftnig. Det som göre det parodiskt är att det är på grund av att just Purin och Trump ställer det som krav och kallar Zelensky diktator ... trots att han enbart följer rådande lagstiftning.P paralun skrev:
Jo men det är ju det här man förhandlar om med en mycket komplicerad situation.W WFD skrev:Det var väl det jag skrev och SvD skriver samma sak. Villkoren är fortfarande Total fred eller Ta bort en lagstiftnig. Det som göre det parodiskt är att det är på grund av att just Purin och Trump ställer det som krav och kallar Zelensky diktator ... trots att han enbart följer rådande lagstiftning.
Sen ser jag inte att vi ska "döma" om vad man nu kommer överens om.
Och delfrågan om presidentval kommer ju från Zelenskij själv och ingen annan!
Om en idiot ifrågasätter något är det väl inte självklart att man ska bry sig?P paralun skrev:
Att Z erbjuder sig att avgå ändrar ju inte på det. Det är självklart att han kan erbjuda det eftersom det eller fria val krävs om martial laws inte längre gäller, dvs vid fred och upphörande av attacker.
90 dagars perioder då enl vad WFD skrev.
Redigerat:
Jo men återigen ser jag Macron/Starmers alliansinitiativ som mycket viktigt för att få till en rättvis fred.K karlmb skrev:Om en idiot ifrågasätter något är det väl inte självklart att man ska bry sig?
Att Z erbjuder sig att avgå ändrar ju inte på det. Det är självklart att han kan erbjuda det eftersom det eller fria val krävs om martial laws inte längre gäller, dvs vid fred och upphörande av attacker.
90 dagars perioder då enl vad WFD skrev.
Eller blir det "fiasko" och krigandet/lidandet fortsätter
https://liveuamap.com/
Vad ändrar det vad jag och andra här skrivit?P paralun skrev:
Världen är nog full av ideer om vad Ukraina bör acceptera. Men det är upp till dem som suverän stat att bestämma. Allt annat är bara dimridåer och idiotier.
Jo men poängen med Macron/Starmers fredsplan är ju att man vill påverka Trumpens plan.K karlmb skrev:
Sen givevist så är det stridande parter som kommer överens och skriver på och i det här fallet så finns det ju ingen vinnare och en villkorslös fred.
Det finns ju sedan de som jämför det här med Finlands mycket bittra förlust av Karelen under andra världskriget.
Trams att jämföra med Karelen.P paralun skrev:Jo men poängen med Macron/Starmers fredsplan är ju att man vill påverka Trumpens plan.
Sen givevist så är det stridande parter som kommer överens och skriver på och i det här fallet så finns det ju ingen vinnare och en villkorslös fred.
Det finns ju sedan de som jämför det här med Finlands mycket bittra förlust av Karelen under andra världskriget.
Det blir inga nyval heller ifall inte kräket i Moskva backar:
SvD:
Ukraina dementerar nu uppgifterna om att landet planerar att hålla presidentval i sommar, rapporterar det ukrainska public service-bolaget Suspilne.
Enligt David Arakchamia, gruppledare för Zelenskyjs parti Folkets tjänare är alla partier i parlamentet överens om att val ska hållas sex månader efter att det militära uppehållet hävts.
– Inga val förbereds och inga förberedelser görs, säger han enligt Suspilne.
Det var på måndagen som The Economist, med hänvisning till källor, rapporterade att Ukraina övervägde att hålla presidentval i sommar om undantagstillståndet skrotades.
Jag har inte heller läst den men jag har följt Mary på Twitter ganska länge, läst artiklar och sett dokumentärer och intervjuer om och av Donald. Det tillsammans med allt gubben säger och gör (inspelade händelser) gör att det är enkelt att bilda sig en uppfattning om honom.MultiMan skrev:
Det som förvånar mig är att det finns såpass många som verkar ignorera eller missat det han har sagt och gjort i decennier men framförallt senaste åren. Ofattbart.
