Är det bara för myseldningens skull så kan man väl vara lite modern. Behövs ingen utrymmeskrävande och dyr skorsten alls om man köper en KMP kamin från Ariterm med tillsatsen Drag. http://www.ariterm.se/96_KMP_Mysinge http://www.ariterm.se/97_Kamin_Drag Många som dillat om myseldning och skaffat dyra kaminer har ledsnat på smuts och aska och den dyra investeringen blivit stående nästan oanvänd.
 
I ett nybygge trycker jag man kan satsa på en modern keramisk modulskorsten, ett yttre "leca-lager" eller liknande och cirkulära kanaler av eldfast keramik, med ett rör per våniningsplan. (1/2 plans hus 3 kanaler). Då får man något som är säkert, lättskött och med väldigt lång livslängd.

Eller ett traditionellt murverk, men med kanaler av antingen av syrafast rostfritt stål, eller eldfasta keramiska rör.

Plåt går bort, det är inte snyggt.....
 
Vi har tänkt oss platta på mark med vattenburen golvvärme. Huset kommer "limmas" upp i lättbetong typ etong. När vi diskuterat ytterligare är det snarare en skorsten av typ Isokern vi pratar om? Erfarenheter och tankar mottages gärna. Tror även han pratade om ett eller två rör beroende om vi skulle ha fläkt eller inte. vi vill givetvis ha det modernt så det uppfyller dagens nya energikrav, så nån form av mekanisk frånluft med återvinning kanske är att föredra?
 
Ett litet sidospår kanske men dock. En klassisk murstock väger sina ton, vad bör man tänka på när det kommer till grunden (platta på mark) innan man ställer dit denna koloss? Kommer cellplastsisoleringen att palla med trycket?
 
Ante Nordlund skrev:
vad bör man tänka på när det kommer till grunden (platta på mark) innan man ställer dit denna koloss?
Dimensionera plattan efter lasten, dvs kraftigare platta där murstocken står.
 
Jag jobbar på ett tegelbruk och vet hur bra tegel lagrar värmen. Klart mycket bättre att mura en riktig skorsten om man tar hänsyn till det när man planerar grunden i huset. Tegel håller mycket bättre än vad en plåtskorsten gör men man ska tänka på att det kostar ganska mycket mer. Finns tegelbyggnader som är flera tusen år gammla och fortfarande står upp.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.