Hej,

Jag skall isolera mot mark med eps-betong ca100mm och ovan det flytspackla med elgolvvärme innan klinker. Vilken total bygghöjd skall jag räkna med mellan EPS och färdig yta för klinker?
 
Om du bara ska ha 100mm eps bör du nöja dig med comfortvärme på golvet för att inte pressa ned en massa värme i marken under golvet. Spacket du väljer har en rekommendation på tjocklek för att bli självlbärande.
 
När man gjuter en platta för en villa lägger man vanligtvis 300mm isolering under plattan. Med för lite isolering som i ditt fall riskerar man att trycka ner värmen i detta utrymme och trycka upp fukt i angränsande väggar eller rum. Det behövs inte mycket värme för att golvet ska kännas behagligt varmt, och något annat värmer rummet.
 
  • Gilla
Fredrik75Karlshamn
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.