K
Som rubriken lyder, vilka toleranser på underlaget kräver konsistensklassen S5, som är sk "flytbetong" med sättmått på >210? Jag tänker mig glipor etc som betongen kan leta sig igenom.

Det rör sig om ett "källarprojekt" och inte ny platta och på cellplasten tänkte jag lägga en fiberduk, så dom gliporna <2 mm tänker jag inte på, det är främst i vinkeln mellan cellplast och vägg där det varierar lite längs sulan jag funderar på hur noga jag måste täta? Fö att inte flyta ner i isodränet/lyfta cellplasten.

Hade en fundering på att fogskumma, men den fogningen kommer spricka innan den ens härdat för skivorna rör ju på sig när man går på dom tyvärr, men det kanske räcker ändå?

Eftersom jag inte är betongare har jag svårt att föreställa mig hur viskost S5 är, men eftersom jag äter flera gånger om dagen är det lättare att relatera till något ätbart :wow:, liknar det något av följande?
- Filmjölk
- Gröt
- Välling
- Chokladmousse
- Nöt cremé
- gulan i ett 63 graders ägg

Tar gärna tips på tätmetoder annat än fogskum! :)
 
H
S5 är förståligt väldigt lättflytande en gröt skulle väl jag säga.

Är de träform så vattna formen rejält så sväller den
 
K
Ingen träform, det är bef. källare som är isolerat med Isodrän och Cellplast, hur stora springor kan man godta innan betongen försvinner ner? grötkonsistens så borde ju springor på typ 2 millimeter vara OK?
 
Är du osäker så kan du ju alltid tejpa skarven så hamnar det ingen betong där.....
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.