Jag har köpt två ojordade eluttag till två ojordade elfästen och jag har tittat på eluttagen och gör antagandet då jag inte ser några symboler på den att vardera gren får var sin fasledare och motsatta sidan får en neutralledare/nolla. Som bilderna visar så antar jag att jag sätter fasledare vardera för övre grenuttag och nedre grenuttag mellan kopparblecket och den metallbit som trycker upp mot den och skruvar fast samt sätter neutralledaren på motsatta sidan under liknande fästen.

Några elektriker hade föreslagit att man sätter generellt fasledaren på vänster sida, vet ej om det är praktiken, men om jag gör så och sedan sätter neutralledarna på höger sida och sedan sätter fast locket på det nya eluttaget ovanpå efter att ha satt fast den i kopplingsdosan i väggen med hjälp av skruvarna.

Några kommentarer? Jag har spänningsdetektor, isolerade skruvmejslar, cat II handskar och stänger av elen INNAN jag börjar skruva och kollar med detektorn om el finns eller ej.

Fråga: Har jag rätt i mina antaganden/utförande eller är det något jag bör göra annorlunda?
 
  • Öppet eluttag utan lock, synliga anslutningar, placerade skruvar, och ledningsvägar markerade.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Öppet eluttag utan skyddsplatta, kopparledningar synliga, skruvar, monterat på svart yta.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det är okritiskt till vilken sida fas och neutralledare ansluts, detta då stickproppen kan vändas i uttaget.
Vad är det för grejor du har köpt? Ser ut som något lågprisprodukt. Ett kvalitetsuttag kostar inte så mycket och har bättre konstruktion och hållbarhet.
 
  • Gilla
Roger Fundin och 4 till
  • Laddar…
Just så... Skaffa nödvändig kunskap för detta eljobb🤓

Behöver troligen inga handskar, om du inte har kraftig handsvett.

Spänningsdetektor.... Hur ser denna ut?
 
I princip är det du skriver om hur du skall göra jobbet korrekt. Vilken sida som är fas eller nolla spelar ingen roll.

Men EN liten detalj, dus kriver att du kontrollerar att dte blivit spänningslöst med spänningsdetektorn. Kontrollera att att den fungerar genom att först mäta INNAN du bryter strömmen. Personligen brukar jag faktiskt även mäta på något med spänning efter kontrollen av spänningslöshet, för att säkerställa att instrumentet verkligen fortfarande fungerar.

Sedan brukar jag göra som en sista kontroll, när jag kontrollerat att det verkligen är spänningslöst. Så greppar jag aldrig med fingrarna runt något som trots allt skulle kunna vara spänningsförande. Utan man känner först på det med fingerspetsen. Om du greppar runt något och får ström igenom dig så krampar handen och du "fastnar", du kan inte släppa. Får man en stöt bara igenom fingerspetsen, så är det väldigt obehagligt, men det skall till rätt mycket otur om det skall vara dödligt.

Om man tar som rutin att nästan maniskt alltdid göra de här extra kontrollerna som kanske är onödiga, så minskar risken att man någon gång slarvar.

Jag har en kollega (vi är konsulter som arbetar med elektronikutveckling), han var på det uppdraget vår mätexpert, och han rattade mätsinstrument i 50 miljonersklassen. Men så skulle man göra ett hempul hemma i källaren. Han bröt med säkringen, kontrollmätte med multimeter, ingen spänning. Och tog avbitaren och klippte av en tråd, samtidigt som han höll i något på värmepumpen (jordad).

Och fick en väldigt kraftig strömgenomgång, insåg att han borde till sjukhus, men i sitt omtöcknade tillstånd tyckte han inte att han kunde köra (ambulans tänkte han inte ens på), så han lade sig att vila. En yngre besökande släkting ville ringa efter ambulans, men det sade han nej till. Men hon ringde hans fru som kom hem och hittade honom medvetslös, och ringde efter ambulans.

Så vad var det som hände? Jo han glömde ta med sig sina glasögon när han gick ned i källaren. Så han läste fel i elcentralen, bröt fel säkring. Eftersom han är expert på mätning, så har han många instrument. Det som låg i pannrummet brukade han inte använda, så utan glasögon ställde han in det fel, det visade ingen spänning. han arbetar "alltid" med verktyg med isoloerade handtag. Men det låg en avbitare i pannrummet som inte var isolerad...

Vi hade rätt roligt åt honom när han kom tillbaka till "sitt lab", att just han missade att mäta 230V
 
  • Gilla
Roger Fundin och 1 till
  • Laddar…
H hempularen skrev:
Utan man känner först på det med fingerspetsen.
Eller tom med baksidan på exv. pekfingret/långfingret (med leden längst ut, eller mellan den och nästa led). Då kommer reflexen att krama ihop handen och rycka den åt sig att garanterat göra att man tappar kontakten med ledaren fort.

Dessutom så slipper man trista brännsår/blåsor på fingerspetsen, där de är mycket tristare att leva med. ;)

(Hade länge två vita fläckar på ett pekfinger efter att ha pillat på ett ställe med otillräcklig IP-klassning. Men även att det saknades var mitt fel, så jag kan inte skylla på någon annan för det heller. ;))

P.S. Och din beskrivning av olyckan var ju ett skolexempel på det nya(re) tänken kring hur man förhindrar olyckor/katastrofer genom att försöka klippa olyckskedjan. Det var tillsammans många små fel och ovanligheter som tillsammans ledde till ett trist resultat. Var och en för sig inte särskilt farliga, och var och en för sig inte särskilt allvarliga brott mot säkerhetsföreskrifterna, men tillsammans ledde de till dit man absolut inte ville. Men det är lättare hänt än man tror.
 
  • Gilla
Roger Fundin och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.