2 791 läst ·
19 svar
3k läst
19 svar
Tips på hur jag ska montera min 20kg kristallkrona i taket
En billig maskin på Biltema/Jula/etc fungerar också bra för amatören (kostar som hyran ungefär). Jag använder en billig maskin från Jula när jag spräcker sten.P PappasHammare skrev:Gissar att du kan ha gips på väggen men har du det även i taket? Kanske inte. Inte puts då?
Vilket som så går det ju att borra djupare och sen använda plugg för betong.
Jag skulle nog inte använda takdosans skruv. Sätt ett täcklock med ledningsutlopp.
Sen om du behöver en trafo så se om du inte kan hitta en rund som får plats i takdosan.
Men byt till en borrhammare isf slagborr. Med en slagborr så får du jobba i evigheter.
Hyr en borrhammare och lämplig borr till den då den inte använder vanliga borrar.
Du gör ett hål på några sekunder. Gå till någon Ramirent, Cramo eller annan maskinuthyrare i närheten. Små maskiner brukar man få hyra som privatperson.
Annars tror Hornbach/Bauhaus hyr ut men dessa maskiner är inte så väl hållna.
P
PappasHammare
Medlem
· Skåne län
· 2 431 inlägg
PappasHammare
Medlem
- Skåne län
- 2 431 inlägg
Jag kunde inte hitta en enda som är billigare än att hyra.pacman42 skrev:
Det är inte direkt dyrt att hyra en borrhammare. Det är ingen "diamantklinga" som slits och då kostar.
Men visst är det så att man tror att man kommer vilja göra fler hål så javisst. Maskiner är skoj.
Jag betalade 299:- för min borrhammare på Jula och den har jag använt rätt mycket för att borra 16mm hål i berg utan bekymmer. Åtminstone för mig så innebär restider mm också att den är billigare än att borra några hål med en hyrmaskin från Cramo eller liknande hyrfirma.
Edit: Jag köpte denna för 299:- för några år sedan: https://www.jula.se/catalog/verktyg...re/elektriska-borrhammare/borrhammare-015879/
Edit: Jag köpte denna för 299:- för några år sedan: https://www.jula.se/catalog/verktyg...re/elektriska-borrhammare/borrhammare-015879/
Klicka här för att svara