G Gamern skrev:
Hur fungerar det med PPA i sådant fall då? En producent som tecknat PPA är ju helt frikopplad från börsen. Och konsumenten som tecknat samma PPA likaså.
Tänk om man kunde teckna ett PPA med nåt vattenkraftverk.. Men det ska tydligen inte gå i denna "fria" marknad.
 
Vad är det du saknar. Du kan teckna de avtal du vill. Men det kräver ju att det finns en motpart som också tycker att det är bra villkor.
 
C
Strip Strip skrev:
Vad händer, rent praktiskt? Att de plötsligt inte får nån el alls låter inte rimligt.
Om köpare råkat lägga ett bud som är ett öre för lågt, inte fan kopplas alla de konsumenterna bort bara sådär? Oops, nu blev det svart?
Om jag förstått det rätt sker inte budgivningen på Nordpool på traditionellt sätt med ett bud som anger antal och belopp, utan buden läggs som en "kurva" som anger vilken volym man vill ha vid varje tänkbart pris. Ingen blir alltså utan om man inte explicit anger att önskad volym är 0 över ett visst pris.

På köparsidan blir den kurvan, som sagt, normalt väldigt brant då en elhandlare måste utgå från statistik för hur kundernas förbrukning varierar med priset. Vilket normalt är väldigt lite.
 
K karlmb skrev:
Och den avgörande skillnaden är?
Skillnaden mellan t.ex. lägesenergi och elektricitet? Har den svenska skolan brustit så fatalt alltså.
 
M mrmlz skrev:
Skillnaden mellan t.ex. lägesenergi och elektricitet? Har den svenska skolan brustit så fatalt alltså.
Hö hö vad rolig du var då! 🤣
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.