Tänkte bygga ut huset(1 1/2plan, 80kvm nu) med 3x2,5m i två plan för att få lite mer yta och få det helt rektangulärt. Blir sen nytt tak på hela rasket. Nu lutar taket åt alla håll eftersom ursprungshuset var byggt som ett T.
Finns tillbyggnad(bad/dusch 3x2,5m) med plattak som då kommer under ett riktigt tak och ovanpå bad/dusch delen blir det då balkong(med tak över)

Frågan är hur man ska tänka vid grundbygget, platta på mark eller krypgrund som nuvarande resterande hus.
Skulle gärna gjuta platta på mark med golvvärme i både bad/wc och den nya delen som blir hall. Även husbiten(nuvarande hall) mellan bad/dusch och den nya planerade tillbyggnaden skulle jag vilja gjuta platta med värme i. Känns som att trossbotten i den delen behöver renovering och tänkte då att ska man göra tillbyggnad är det lika bra att fixa det i samma veva.
Hall samt bad/dusch byggnaderna går ej att krypa under då det bara är 20cm till nederdelen på trossbotten från jord. Andra halvan av kåken är det fräsch inspekterbar krypgrund med plast över jorden och matkällare utan mögel
Bad/dusch delen kommer att totalrenoveras med kakel/klinker/golvvärme, nuvarande hall kommer också att renoveras med nytt golv/tapet (och trossbotten om inte platta gjuts )

Finns det nåt smart sätt att utföra en sån "från krypgrund till platta" operation på?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.