5 461 läst ·
20 svar
5k läst
20 svar
Takbyte hantverkare
Dom har bytt papp lagt på ströläkt sen bärläkt o riktat upp taket. Satt på b 45x95 i botten som kroken till rännan sitter i . Så gör dom flesta. Ett sätt är att hålla upp 45x95an längre upp på taket för o få mindre avstånd mellan ränna o tak. Man kan även sätta kroken i råsponten under pappen men då kommer den rätt långt ner från pannan vilket gör att risken för överspolning ökar! När vi monterar på detta sätt brukar vi sätta en täckplåt som döljer det fula du har på bilden.L Linus Hållander skrev:
Så ser mitt tak ut också. Det lades om för 30 år sen med TRP plåt. Har funkat bra sen omläggningen. Dock satte de inte dit någon fotplåt, utan TRP plåten drogs ut några cm extra så det rinner ner i hängrännan.Krilleman skrev:
På mitt eget hus som jag la om taket 2016 så gjorde jag liknande som på denna bilden som jag hittade vid snabb googling.
Fördelen här är att det är enkelt att kontrollera om pannorna inte är täta.
Bara gå ut i valfritt ösregn och kontrollera om det rinner från kanten på pappkanten (eller om man har en fotplåt).
Jag körde också med infästningen nedfräst i en 75x45 längst ner. Men också med en "undre" fotplåt. Givetvis med en fotplåtsremsa under så inte plåt ligger direkt mot råspont. Många väljer ju att ha hängrännan lägre och vika ner undre fotplåten i just hängrännan och även den övre varianten. Vilket jag personligen inte anser som en fördel enligt ovan.
[bild]
Såhär blir resultatet då, den övre fotplåten går ner i rännan medans den undre mot råsponten är synlig från marknivå.
[bild]
Kroken till rännan ska knäckas mer . Så det där är inte rättL Linus Hållander skrev:
Klicka här för att svara


