P
M maria01 skrev:
jag tror du ha väldigt dålig koll bara
Ja du vad vet du om det?
 
Redigerat av moderator:
M maria01 skrev:
uk garanterat bättre på spakla en sverige
Varför då? Det är inte speciellt svårt, även jag får ett perfekt resultat om jag får hålla på ett tag.

Jag föreslår att du bara hittar på egna fakta om detta och att du saknar underlag för annat än personligt tyckande av svepande karaktär.

Det finns ingen anledning att tro att yrkesmän, målare i detta fall, skulle vara sämre här än i andra länder. Tvärtom TROR jag att vi har mer standardiserad utbildning och krav på utförande än många andra länder, inom eu gissar jag att det inte skiljer avsevärt.
 
  • Gilla
Anonymiserad 405730
  • Laddar…
MathiasS MathiasS skrev:
Näe det var nog snarare tvärtom, men det låter vi passera så här i juletid utan ytterligare kontrovers.....:)
Haha. Ja, det var ju också ett sätt att slänga "skulden" på mig. För att sedan säga att vi inte behöver diskutera den saken i Juletid😄😄😄.
Men jag bjuder på den😉😄
 
  • Gilla
MathiasS
  • Laddar…
BirgitS
M maria01 skrev:
när dom har egen yrkes grup för just spakling polarens son jobbar just nu som plastering assistant hans jobb är att bara hjälpa den som spaklar hitta det i sverige
Plastering är det som på svenska är att hålla på med puts och göra stuckaturer, inte att spackla över spikhål och gipsskarvar.
 
  • Gilla
Bittanbej och 1 till
  • Laddar…
BirgitS BirgitS skrev:
Plastering är det som på svenska är att hålla på med puts och göra stuckaturer, inte att spackla över spikhål och gipsskarvar.
nej du tänker på Decorative plaster, also called 'plasterwork' or 'carved plaster', is a centuries-old technique in which a durable plaster is used to sculpt decorative elements directly onto an interior or exterior wall or surface.
 
Redigerat:
Rejäl skrev:
Ja du vad vet du om det?
jag tyckte lika som dig innan jag träffa en engelsk gubbe för 20 år sen på ett bygge på strandvägen om jag mins rätt som hade bredspaklat hela lägeheten där och just på äldre hus så ser man vilken skillnad det var mot hans jobb mot 90% av alla andra väggar jag såg efter det var som natt och dag han till och med hade importerat spaklet från uk hade engelsk gubbe som spakla vårat hus här och väggen blir perfekt vad jag trodde var bra på många svenska hus så såg man klar skilnad
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.