Hej!

Blev med sommarhus idag. Ett timmerhus där syllen, enligt besiktningsmannen, kan behöva ses över och eventuellt bytas. Det lät inte som att det var självklart att byta ut den (eller delar av den), så därför undrar jag nu vad man riskerar om man inte gör något åt en "halvbra" syll?

Förstår att det kan vara en "hur långt är ett snöre"-fråga, men är ändå nyfiken på att förstå vad det kan tänkas kosta. Någon som har ett konkret exempel?

Stugan ligger i närheten av Leksand, så om någon har tips på duktiga timmermän(?) i området så uppskattas det!

I huset behöver en hel del göras, bland annat byte av delar av taket, men om man ska göra något åt syllen så har jag förstått det som att det är klokt att göra först?
 
Hej

Beroende på hur syllen ser idag då finns ju risken att en halvbra försämras till katastrof på något år.

Bilder på de partier som är sämst får du gärna ladda upp så blir det enklare för oss på forumet att se skicket idag

Angående att laga taket eller syllen först så skulle jag välja taket om det är så att vatten riskerar att läcka in. För händer det blir det ännu mer som behöver åtgärdas.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.