Vi funderar på ett hus från 78 med en del fukt i källaren (12% fukt längs en av väggarna).

Om vi skulle köpa huset tänkte vi byta alla syllarna men funderar på om detta räcker för att bli av med lukten helt och hållet. Någon som har erfarenhet att dela med sig?
 
I
Det beror på var fukten kommer ifrån och på vilket sätt huset är byggt.

Är det inträngande vatten utifrån till följd av kapillär uppsugning i fasadpanelens ändträ till syll, så är det tveksamt om det hjälper. Då får du räkna med att lägga ett avskärande skikt mellan panel och syll. En tjärpapp.

Saknas det grundpapp mellan murverk och syll, så hjälper det om du lägger dit grundpapp i samband med syllbytet.*

Kommer vattnet in från annat håll, så får du ta hjälp av någon på plats som kan råda dig. Det är svårt att råda i något jag inte ser.


* Förutsatt att reglarna inte är angripna av röta i änden mot syllen. Då får du byta ut dem oxå för att bli av med lukten.
__________________
Byggaren
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.