Förre ägaren la parkettgolv i flera rum ovanpå det gamla vinylgolvet, och var tydligen inte så noga med underlaget, för på ett par platser sviktar golvet när man går på det. Det är inte stora ytor, bara ett par kvadratdecimeter vardera, men det stör mig varje gång jag går på det.
Finns det något man kan göra utan att riva upp hela golvet? Borde det inte funka att, t.ex., borra ett 3 mm hål, spruta in silikon, och plugga hålet?
 
Vanligaste orsaken till bubbliga golv är att parketten ligger kloss mot vägg, vilket inte ger plats för golvet att röra sig. Ta bort lister och kolla detta först innan du borrar.
 
Japp, kollade det, och det verkar finnas "luft" mot väggen överallt.
 
Är det klick golv och ligger nära en skarv så hade jag tagit upp och lappat höjden med lumpapp. Mitt i rummet hade jag öppnat en öl och slutat tänka på det
 
  • Gilla
naderiano
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.