Jag har fått äran att testa en HACS integration för styrning av hembatteri och solcellsanläggningar som framtagits. Lösningen optimerar batteriladdning, urladdning för att maximera vinst / minimera kostnad för dig.

Det består av en integration och en molntjänst som med AI tränas på din konsumption och din anläggning för att säkerställa optimal styrning av din anlägging. Idag så fungerar integrationen på Huawei Luna2000, Sonnen och Homevolt. Det finns även möjlighet att köra integrationen generiskt och styra med automationer istället ifall man har en annan lösning.

Just nu finns det några som testar lösningnen, det kostar inget och som det ser ut idag är det överlägset mot andra lösningar ute på marknanden. Det är dessutom riktigt simpelt att sätta upp, ifall man redan har HA, HACS och kopplat batteri och inverter till HA

https://github.com/awestin67/battery-optimizer-light-plus

Det vore toppen ifall fler testade, samt med flera olika batterilösningar så Anders kan bygga ut integrationen och molnlösningen :)
 
Redigerat:
  • Gilla
ramini och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.