Hej

Ska strömmen gå i huset när jag testar en sådan elmätare med två spetsar? Vi provade i grön/gul och vars en gång i grön och svart. Då gick strömmen bägge gånger. Är det normalt? Ska inte lamporna i testar en lysa bara?

Mvh: Peter
 
  • Exponerade elkablar med färgade ledningar grönt/gult och svart utan skyddskåpa mot en vägg med grafiskt mönster.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Är det säkringen eller jordfelsbrytaren, som slår av ? Vad är instrumentet ställt på för skala?
 
Hej

Det är jordfelsbrytaren. Kan inte ställa in någonting på testaren.

Mvh: Peter
 
  • En jordfelsbrytartestare på en mörk bänkskiva bredvid en skiftnyckel och anteckningsbok.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
mäter du mot jord så slår JFB av.
mät mellan grön och svart så ska du se att det funkar.
 
  • Gilla
Leif i Skåne och 1 till
  • Laddar…
J
Glöm att testa mot jord då löserJFB direkt ,, det gör nästan 100% av mätinstrument av den typen
 
Verkar vara svårt att ta reda på testarens impedans, men mycket tyder ju på att det är något fel på instrumentet. 30 mA ( vanligt för jordfelsbrytare ) motsvarar ju en resistans på c:a 7,5 kOhm mellan t.ex. fas och skyddsjord och så lite ska det nog inte vara ( jag vet ej ). Du får prova med ett annat instrument eller försöka få tag på specen för instrumentet.
 
Tack för svaren. Fungerade perfekt nu!
 
J jojo123 skrev:
Glöm att testa mot jord då löserJFB direkt ,, det gör nästan 100% av mätinstrument av den typen
Följdfråga : vad i instrumentet drar så mycket som 30 mA ? Någon som vet ? Är det bara diodströmmen ?
 
HasseTeknik HasseTeknik skrev:
Följdfråga : vad i instrumentet drar så mycket som 30 mA ? Någon som vet ?
Lysdioder!
 
  • Gilla
HasseTeknik
  • Laddar…
Belastningen är en medveten funktion i alla spänningsprovare, inte bara för att testa JFBer utan för att utesluta induktivt och kapacitivt kopplade spänningar. I bättre spänningsprovare kan man välja att använda denna belastning. Det är lite oroande att Malmbergs verkar ha den aktiv från början då den andra mätpinnen kan ge en farlig ström. På min måste jag trycka in två knappar, dvs båda händerna är upptagna med att hålla i instrumentet.
 
  • Gilla
HasseTeknik
  • Laddar…
Har det inte nån betydelse med vilken spets man har mot jord?Jag brukar alltid ha instrumentets spets mot fas och den andra mot jord,ungefär som man kollar med en testmejsel 12V DC i t.ex. bil.
 
L Leif i Skåne skrev:
Lysdioder!
Inser det nu, att om man ska driva 7st LED separat, så går det ju en del ström. Instrumentet är ju inte helt modernt heller.
 
En sådan spänningsprovare hade jag för 15 år sedan. Fick höra att de inte var godkända längre, förmodligen av den anledningen Bo nämnde. Den var inte från Malmbergs, antar att den bara är brandad av Malmbergs.
 
  • Gilla
GK100
  • Laddar…
HasseTeknik HasseTeknik skrev:
Inser det nu, att om man ska driva 7st LED separat, så går det ju en del ström. Instrumentet är ju inte helt modernt heller.
Det ligger en PTC i den också för att kunna fungera med enkel lösning och det stora inspänningsområdet. Och en intermittens på ca: 30-60 s per 10 min intervall så den inte överhettas.

För att komma undan problemet med JFB är det bara att mäta en stund fas-nolla och sen direkt fas-jord då är strömmen nere i nivåer som bör funka. Men som Johan skrev och Bo påpekade bör man inte använda den pga risken för farlig ström genom den åtminstone kall. Och en del incidenter har hänt med den lite större flata av samma typ som kunde dela sig så man stod med kretskortet i handen.
 
  • Gilla
Leif i Skåne och 3 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.