3 367 läst ·
9 svar
3k läst
9 svar
Strömbrytare i badrum utan jordfelsbrytare
Hej. Har nyligen flyttat in i en lägenhet med "stockholmsdusch", barummet är ca 1 x 1,5 m. På väggen vid dörrkarmen inne i badrummet sitter en infälld strömbrytare till lampan ovanför badrumsspegeln. Jordfelsbrytare verkar inte finnas i lägenheten; det sitter i vart fall inte någon vid elcentralen. Är det godkänt att ha strömbrytaren inne i toan/badrummet om det är så litet? Lägenheten saknar i övrigt jordade uttag.
Om strömbrytaren sitter så det riskerar att strila vatten på den vid dusch bör den vara klassad IP44 istället för det vanliga IP20 på infällda brytare. Finns infällda strömbrytare med IP44 men det kan vara beställningsvara i butiker. Jordfelsbrytare är givetvis bra att ha samt kontrollera i vilket skick ledningarna är i lägenheten. Gamla ledningar med söndersmulad isolering är ganska farliga.
Moderator
· Stockholm
· 57 876 inlägg
Njaaa. det beror på kapslingklassen. Sådana elapparater som får placeras närmare duschen än 120 cm skall hålla ip 44 eller mer.
Krav på jordfelsbrytare kommer bara in för eluttag, som dessutom skall sitta mer än 120 cm från dusch, oavsett kapslingsklass.
Krav på jordfelsbrytare kommer bara in för eluttag, som dessutom skall sitta mer än 120 cm från dusch, oavsett kapslingsklass.
Stoppa in en nexa-mottagare i dosan, ta bort brytaren, sätt på ett täcklock på dosan, sedan kan du ha en batteridriven väggbrytare var du vill i badrummet. Det går även fint att ha en batteridriven rörelsedetektor.
Moderator
· Stockholm
· 57 876 inlägg
Finns IP44 brytare att köpa tom. på Jula:
http://www.jula.se/catalog/el-och-b...onsmateriel/strombrytare/strombrytare-400600/
http://www.jula.se/catalog/el-och-b...onsmateriel/strombrytare/strombrytare-400600/
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 889 inlägg
Om det blir så blött att brytaren behöver kapslingsklassen IPX4 så skulle jag inhandla ett duschdraperi... Det behöver absolut inte vara ett problem i ett badrum på 1.5 m².
Moderator
· Stockholm
· 57 876 inlägg
Fast det där är ju även en formalitetsfråga. Sitter brytaren närmare duschmunstycket än 120cm (räknat "på tvären, alltså inte i höjdled) så skall den vara kapslad till minst IPX4. Även om ett duschdraperi kan hjälpa i praktiken.Bo.Siltberg skrev:
Redigerat:
Klicka här för att svara
