Sitter och planerar för garage/förråd/carport.
Marken där det skall stå är idag används som parkering/uppfart som är ganska sank (och det står gamla röta träbarracker här som skall rivas). Planen är gräva upp och dränera denna plan, och då alltså gräva och dränera en större yta än grunden till garaget i bild.
Som jag ser det så blir egentligen prisskillnaden mellan de olika plattorna, i detta fall, lite mer och paddande, lite mer cellplast och lite mer betong om man gör en stor platta jämfört mot den anpassade plattan. Fördelen med den stora plattan är ju såklart att man kan bygga om och göra ett stort isolerat garage om man inte vill ha en dubbel carport som vi vill ha idag. Tanken är alltså annars att ha en plint för stolpen och grus i carporten.
En fyrkantig platta skulle mäta ungefär 10x8 meter, så plattan under carporten är ca 27 m2 extra.
I.o.m. att det ändå skall grävas så känns det spontant dumsnålt att inte göra den stora plattan, eller finns det faktiskt pengar att spara här?
