19 995 läst ·
28 svar
20k läst
28 svar
stjärnhimmel i badrum... varar nöjet?
Här är det någon som gjort så. Inte avundsjuk på jobbet.Mackin skrev:
Gäller nog att ha en gratisjobbande pensionär som vill ha sysselsättning d^_^b
http://villaberghflood.blogspot.com/2011/12/klipper-ut-alla-stjarnor-fran-himlens.html
http://villaberghflood.blogspot.com/search/label/Special
Synd att jag inte hade ngn bild på hur det ser ut i mörker, blir riktigt snyggt när stjärnorna blänker i alla kromdetaljer m.m.Mackin skrev:
Det är för övrigt rätt enkelt att sätta upp en stjärnhimmel, bara att borra en massa hål och fästa slingorna med lite lim.
Tackar för tipset.Suhagg skrev:
Medlem
· Västra Götaland
· 23 inlägg
Slängde upp en 250 punkts i grabbens rum när vi renoverade det. Kanonbra nattbelysning.
Gick åt många borr
Drog upp all fiber till vinden och har ljusboxen där. Enkelt arbete och nice resultat.. Bara köra på...
Gick åt många borr
Medlem
· Västra Götaland
· 23 inlägg
Körde med 1,25 mm extralånga borr. Drog igenom fibern, limmade sedan från båda håll. Kapade sedan av fibern.
Medlem
· Västra Götaland
· 23 inlägg
Man brukar den falla ut någob millimeter så kan man klippa av den på nytt om man målar om
OBS! Det är inte alla fiber som går att klippa så kolla upp det först.
Renoverare
· Västra Götaland
· 1 117 inlägg
fasiken nu blev jag sugen på att prova detta någonstans... bör man köpa någon dyrare modell eller duger med vad för skit som?
Jag skulle inte köpa dem billigaste varianterna. Var själv med om att ljuskällan gick sönder när stjärnhimlen var monterad och inte gick att byta...shadowfire skrev:
Clas ohlson säljer en modell med halogenlampa, som enkelt kan bytas mot en LED lampa. Kostar runt 1800kr och den känns rejäl
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden