Drog i gång projekt garagerenovering och hade som plan att slipa med betongslip och måla med 2 komponent epoxifärg. Dock stötte vi på patrull efter slipningen. Golvet hade fler sprickor än planerat samt att betongen lät "ihålig" på vissa ställen. Min sambo bestämde sig att det var lika bra att ta upp en av sprickorna lite mer för att se hur djup ner i betonggolvet skadan var.
Garaget är inte platta på mark, utan är byggt ovanpå en källardel i slutet på 60-talet. Vad vi kan se av hålet som min sambo tog upp så har vi ett lager med grovbetong undertill (strukturellt?) som verkar stabilt. Dock är det lättbetong (?) som smular när man tar bort det översta skiktet.
Hur lagar vi detta bäst? Måste vi ta investeringen och bila bort allt eller kan man laga sprickorna? Vi är lite rädda att "betongsmulet" gör att om man gjuter igen så fäster inte den nya betongen.
Tips och ideér mottages!