Jag har en garageport som sitter i inmurad i huskroppen (90-tal). Skulle vilja sätta tre spotlights i ovansidan betongen. Hur hade ni gjort? Knackat ut betong och murat in spottar och kabel eller sätta dit en planka? Vad är bruksligt?
Garageport monterad i huskropp med vit kakelliknande finish, diskussion om installation av spotlights i ovanliggande betong.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Vit garageport, inmurad i huskroppen, med betong ovanför där ägaren överväger att installera spotlights.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Betongtak ovanför en inmurad garageport från 90-talet, potentiell plats för installation av spotlights.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ovanför porten i topp så är det med säkerhet en betongbalk med en massa armerimgsjärn i. Att hugga in rör och spottar kan du nog glömma. Möjligtvis går det att borra snett upp uch hamna i garaget och där sätta kopplingsdosor. Dom bör vara riktigt platta, så inte frihöjden blir påverkad så mycket.
 
Sätt en ledlist tvärs över där och borra in kabeln i sidan, sen sätter du trafo osv på insidan.
 
Vilken ska man ha
 
R Rolle85 skrev:
Vilken ska man ha
Den som uppfyller kundens krav på ljus, installationsmöjlighet och kostnad.
Fler frågor?
 
Jo men är de en viss typ av ledlist man ska ha
 
R Rolle85 skrev:
Jo men är de en viss typ av ledlist man ska ha
En sån som lyser.. 😆Jag hade valt en för utomhusbruk, var o kollade på lister till mitt kök och den stora skillnaden är väl om man ser själva lamporna eller om det snyggt blir defused så det verkligen ser ut som en list av homogent ljus. Sedan är det väl så att du vill ha en rätt ljusstark modell då de ska lysa förhållandevis längt från tak till golv där i öppningen. Jämfört om den bara ska lysa upp ett trappsteg eller vid sparkbrädan i köket.
 
Jag tittade på lite led lister men hur får man den precis så lång som mitt garage är? Man behöver ju säkert kapa
 
Stort tack! Och vilken ledremsa köpte du och stickpropp osv?
 
R Rolle85 skrev:
Stort tack! Och vilken ledremsa köpte du och stickpropp osv?
Typ denna.
https://www.kjell.com/se/produkter/hem-fritid/belysning-lampor/led-lister/led-lister-for-utomhusbruk/cleverio-smart-led-list-rgb-och-vit-5-m-p51677

Men inte RGB. Den fanns som en variant med endast vit-varmvit när jag köpte.

Har funkat felfritt och iom att den är ”smart” så behövs ingen separat timer utan det fixar man direkt i appen.
transformator som ansluta med vanlig stickpropp ingår. Dessa är inte ruggade utan placeras inne i garaget. Nackdel är väl att ett klumpigt kontaktdon sitter väldigt nära själva led-listen, så det var inte helt smidigt att mata det genom ett vp-rör. Men går att klippa och löda på en förlängning om man är lite pysslig
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.